600 yıllık cami restore edildi

Bursa’da Sultan Çelebi Mehmet’in süt annesi Daye Hatun tarafından 600 yıl önce yaptırılan cami, Büyükşehir Belediyesi tarafından yenilenerek halkın hizmetine sunuldu. 

 

Tarihi camide incelemelerde bulunan Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, anıtsal yapılarını restore eden Bursa’nın UNESCO kimliğiyle de artık evrensel bir dünya mirası olduğunu söyledi. Başkan Altepe, Tayakadın Mahallesi’nde bulunan ve Sultan Çelebi Mehmet’in süt annesi Daye Hatun tarafından yaptırılan tarihi camide yapılan çalışmaları inceledi.

“Bursa evrensel bir değer”

Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Bursa’da gerçekleştirdikleri çalışmalarla tarihi yeniden ayağa kaldırdıklarını söyledi. Özellikle Osmanlı ilk dönem yapılarının, külliyelerinin bulunduğu tüm alanları restore ettiklerini, yaptıkları çalışmalarla Bursa’yı UNESCO Dünya Mirası listesine soktuklarını belirten Başkan Altepe, kentin tarihi tüm yapılarıyla birlikte dünya için artık evrensel bir değer olduğunu ifade etti.

Başkan Altepe, Büyükşehir Belediyesi olarak Bursa’da ayakta kalan ve restorasyonu gerçekleşmeyen son yapıların da bir bir elden geçirildiğini vurguladı. Tayakadın Mahallesi’nde bulunan Daye Hatun Camii’nin de bunlardan biri olduğunu kaydeden Başkan Altepe, Sultan Çelebi Mehmet’in süt annesi tarafından yaptırılan 600 yıllık eserin yapılan restorasyon çalışmaları sonucunda özgün kimliğine kavuşturulduğunu belirtti. Daha önce cami etrafının tamamen binalarla çevrili olduğunu hatırlatan, yapılan kamulaştırmaların ardından tarihi eserin bu yapılardan kurtarıldığını vurgulayan Başkan Altepe, “Restorasyon Büyükşehir tarafından tamamlandı. Güzel bir avlu, şık bir şadırvan oluştu. Çevre düzenlemesi de yapıldı. Yaklaşık 600 yıl sonra, bir camimiz daha özgün kimliğine kavuştu. Hayırlu uğurlu olsun” dedi.

 

Emlak Konut

Video Galeri

Özel İnsanlara Ayrıcalıklı Uygulamalar
TOKİ HABER