Toplu Konut İdaresi Başkanlığı’nın geçtiğimiz yıl 15 bin emekliyi ev sahibi yaptığını belirten TOKİ Başkanı M. Ergün Turan, bu yıl da 15 bin emekliyi ev sahibi yapmayı hedeflediklerini söyledi.

2015 yılında hükümetin de aldığı bir kararla hemen hemen tüm projelerinde yüzde 25 kontenjanı hiç ev sahibi olmayan emekliye sunduklarını belirten TOKİ Başkanı M. Ergün Turan, “2017’de 15 bin emekliyi ev sahibi yaptık. Bu yıl da hedefimiz hiç ev sahibi olmayan en az 15 bin emekli vatandaşımızı ev sahibi yapmak” açıklamasında bulundu.

BURSA’DA EMEKLİLERE BİN 100 KONUT

Bursa’da emekli vatandaşlar için bin 100 konutun üretildiğini ifade eden Turan, projenin çok güzel olduğunu ve sadece bir projede emeklilere bin 100 konut verdiklerini vurguladı.  TOKİ’nin arazi üretilebilen her yerde emekli vatandaşları konut sahibi yaptıklarına dikkat çeken Turan, Karabük’te sadece emeklilere dönük binin üzerinde konut inşa ettikleri bilgisini paylaştı. 

“TALEBİ KARŞILAYACAK MOTİVASYON İÇİNDEYİZ”

Arazi üretebilen ve talebin olduğu her yerde, bu talebe karşılayacak motivasyon içinde olduklarını dile getiren Turan, 2023 için 1 milyon 200 bin konut hedeflerinin olduğunu hatırlatarak, son iki yılda 60-65 bin konut ürettiklerini belirtti. TOKİ’nin kuruluş amacının hiç ev sahibi olmamış vatandaşları ev sahibi yapmak olduğunu ifade eden Turan, üst gelir grubuna yaptıkları projelerle, sosyal konutların finansmanını sağladıklarını söyledi.

“ANADOLU’DA 300-400 TL TAKSİTLE EVLER VAR”

TOKİ’nin ev sahibi olmak isteyen vatandaş için dost eli bir kuruluş olduğunun altını çizen TOKİ Başkanı Turan, vatandaşların Anadolu’dan da ev sahibi olabileceklerini, dolayısıyla onlardan TOKİ’yi Anadolu’da da takip etmelerini istedi. Turan, Anadolu’nun birçok kasabasında 300-400 TL taksitle evlerin olduğunu ve bu taksitlerin evlere taşındıktan sonra ödenmeye başladığını hatırlattı.

“İNŞAAT SEKTÖRÜ TÜRKİYE EKONOMİSİNİN LOKOMOTİFİ”

Türkiye'de üretilen konutların yüzde 8 ila 10'unu sosyal konut olarak TOKİ'nin ürettiğini aktaran Turan, sosyal konutun büyük bir ihtiyaç olduğunu belirterek, “Bizde satılmaz konut diye bir kavram yok. Sosyal konut segmentinde yapacak daha çok işimiz var. Ekonomik model olarak belli segmentlerde belki konut arzında fazlalık olabilir; ama inşaat sektörü alt sektörlerle beraber Türkiye ekonomisinin lokomotif sektörü. Aynı zamanda istihdam için de çok önemli sektörlerden biri” şeklinde konuştu.  

ÖZEL SEKTÖR ORTA  VE ALT GELİR GRUBUNA YÖNELMELİ 

İhtiyacın olduğu alt ve orta gelir grubunda boşluk olduğunu, İdare’nin bu segmente üretim yaptığını söyleyen Turan, özel sektörün de alt ve orta gelir grubuna yönelmesi gerektiğini ifade etti. Sektörde dönemsel yavaşlamalar olsa da 2017’nin bir önceki yıldan daha iyi olduğunu, 2018’de sektörün lokomotif kuruluşlarından biri olarak hedeflerine ulaşacaklarını kaydetti.