TOKİ Başkanı M. Ergün Turan, 2018 yılı için hedeflenen konut rakamının yaklaşık 65-70 bin olduğunu ve sosyal konuta ihtiyaç duyulan, arazi üretilebilen her yerde konut yapımına devam edileceğini söyledi.

Dar ve orta gelirli vatandaşlara dönük konut projeleri üreten TOKİ’nin konuta erişmekte zorlanan vatandaşlar için tek kuruluş olduğunu vurgulayan Turan, "İçinde oturmayacağımız evi teslim almıyoruz" sloganıyla konut ürettiklerini belirterek, “2016'da 65 bin, 2017'de ise 65-70 bin arası konut üretildi. Bunlar Türkiye'de yapılan toplam konutun yaklaşık yüzde 10'unu oluşturuyor” şeklinde konuştu.

“ÖNÜMÜZDEKİ 6-7 YIL İÇİNDE HEDEFLEDİĞİMİZ RAKAMI AŞMIŞ OLACAĞIZ"

2018 yılı için yaklaşık 65-70 bin konut rakamının hedeflendiği söyleyen Turan, 2023 yılı hedefinin 1 milyon 200 bin konuta erişmek olduğunu kaydetti. Turan konuşmasına şöyle devam etti: “İdare’nin 1 milyon konut hedefi vardı, 2015'te bunu revize ettik ve 1 milyon 200 bin konuta çıkardık. Şimdi geldiğimiz noktada 820 bin konut rakamına ulaştık. Önümüzdeki 6-7 yıl içinde hedeflediğimiz rakamı aşmış olacağız."

2016'daki konut satışların 2015'e göre daha iyi olduğunu ifade eden Turan, 2017’nin de 2016'ya göre konut satışlarında daha iyi bir yıl olduğunu söyledi. TOKİ Başkanı Turan, sosyal konuta ihtiyaç duyulan her yerde çok hızlı bir şekilde konut yapımına devam edileceği bilgisini paylaştı.

YATAY VE YÖRESEL MİMARİ YAKLAŞIM

2014 yılında değiştirdikleri üretim anlayışla birlikte az katlı yapılaşmayı esas alan yatay ve yöresel mimariye yöneldiklerini söyleyen Turan, “Bu tarihten itibaren yapılan konutların yüzde 84'ünü 6 kat ve aşağısı şeklinde planlanan binalar oluşturuyor. Bütün kasaba ve şehirlerde ‘En yüksek bina TOKİ binası olmayacak' dedik ve bu prensiple yola devam ediyoruz" dedi.

TOKİ’nin dikey mimariden yatay mimariye geçişle birlikte nitelikli ve kaliteli konutlar ve mahalleler inşa ettiğini belirten Turan, farklı ekonomik katmandaki insanları bir arada yaşatan mahalle kültürüne çok önem verdiklerini ifade etti. Bu doğrultuda Manisa, Muğla, Gaziantep ve Kayaşehir'de çalışmalar yaptıklarını ve yapmaya devam ettiklerini kaydetti.

TOKİ’nin, Türkiye’de konut ve inşaat sektörünün öncü ve uzman kuruluşu olduğuna dikkat çeken TOKİ Başkanı Turan, “Bütün paydaşlarımızla birlikte her yıl bir önceki yıla göre daha kaliteli yapılar inşa ediyoruz. İnşallah bizden sonra gelenler daha iyi işler yapacak" şeklinde konuştu.

KARAMAN’DAKİ 2 BİN KONUT BİTME AŞAMASINDA

TOKİ’nin Karaman'da yaklaşık 2 bin konut inşa ettiğini belirten Turan, konutların bitme aşamasında olduğunu ve yakın bir zamanda teslim edileceğini söyledi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın konutları beğendiğini açıklayan Turan, Karaman'ın sosyal konut anlamında müthiş bir gelişim potansiyeli olduğunu ve Karaman'da sanayinin geliştiğini, çalışmak için başka illerden kente gelenler olduğunu belirtti.