Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı 38 ilde 6 bin 893 konutu açık satış yöntemiyle satışa sundu. Kurasız satışa sunulan konutlar 55 bin TL’den başlayan fiyatlar ve 185 TL’den başlayan taksitlerle sahiplerini bekliyor.

TOKİ’nin 38 ilde açık satış yöntemiyle satışa sunduğu, projelere göre farklılık gösteren konutların fiyatları 55 bin TL’den, aylık taksitleri ise 185 bin TL’den başlıyor. İdare olarak önceliklerinin alt ve orta gelir grubundaki vatandaşları konut sahibi yapmak olduğunu belirten TOKİ Başkanı M. Ergün Turan, satışa sunulan konutların ön şartsız, kurasız ve başvuru önceliğine göre satılacağını, vatandaşların ilgili bankalara müracaat ederek konut sahibi olabileceklerini söyledi.

KONUT SAHİBİ OLMAMA ŞARTI VAR

TOKİ'ye başvuru yapacak vatandaşların hiç konut sahibi olmaması, daha önce TOKİ'den konut satın almamış veya konut kredisi kullanmamış olması ve 18 yaşını doldurmuş olması koşulları gerekiyor. Turan, konutların satışlarının netliklerine ve bulunduğu illere göre yüzde 10, 20 ve 25 peşinat bedeliyle 120 ve 240 ay vade seçenekleriyle gerçekleştirileceğini aktardı.

Başvuru şartlarının, satışa sunulan projelere göre değişiklik gösterdiği konutların satış fiyatları, taksitleri ve başvuru şartlarıyla ilgili bilgiye www.toki.gov.tr adresinden ulaşılabilecek.

“MİLLETİMİZİN SEVİNCİNDEN GÜÇ ALIYORUZ”

Türkiye'nin dört bir yanında dar ve orta gelirli vatandaşlar için sosyal konut ve yaşam alanları inşa ettiklerini ifade eden Turan, son 3,5 yıldır üretilen konutların yüzde 95'inin, 2017 yılında üretilenlerin ise yüzde 98'inin alt ve orta gelir grubuna dönük sosyal konutlardan oluştuğunu aktardı. “Piyasa koşullarında ev sahibi olması güç olan dar ve orta gelirli vatandaşlarımız için yıllardır 'dost eli' yaklaşımıyla hizmetlerimizi sürdürüyoruz” diye konuşan Turan, “Amacımız hiç konut sahibi olmamış vatandaşlarımızı konut sahibi yapmaktır. Piyasa koşullarında ev sahibi olması mümkün olmayan alt gelir grubundaki vatandaşlarımızın sevincine, izlediğimiz, fotoğraflarını gördüğümüz kura çekimlerinde şahitlik ediyoruz. Milletimizin sevinç gözyaşları, o mutluluk, bizim için en büyük motivasyon kaynağı oluyor. Milletimizin sevincinden güç alıyoruz” açıklamasında bulundu. Bu motivasyonla üretimlerin bu yıl da hız kesmeden devam ettiğini söyleyen TOKİ Başkanı Turan, “Şu anda 38 ilde yer alan 6 bin 893 konutumuz kira öder gibi taksitle açık satışta" bilgisini verdi.

HEDEF 1,2 MİLYONA ULAŞMAK

TOKİ'nin kuruluş yılı olan 1984’ten 2002 yılına kadar 43 bin konut ürettiğini, son 14 yılda ise 822 bin konut ürettiğine dikkat çeken TOKİ Başkanı Turan, “2016 yılında 65 bin konut ürettik, 2017 yılını ise 60 bin konutla kapattık. 2018 yılında da konut üretimlerimize hızla devam ediyoruz" ifadelerini kullandı.

Bu yıl için yaklaşık 65-70 bin konut üretmeyi hedeflediklerini belirten Turan, 2023 hedeflerinin 1 milyon 200 bin konuta erişmek olduğunu hatırlattı. İdare’nin 1 milyon konut hedefini 2015'te revize edip 1 milyon 200 bin konuta çıkardığını söyleyen Turan, “Şimdi geldiğimiz noktada 820 bin konut rakamına ulaştık. Yani, önümüzdeki 6-7 yıl içerisinde inşallah hedeflediğimiz rakamı aşmış olacağız" şeklinde konuştu.

“TOKİ, KALİTESİYLE TARTIŞILAN DEĞİL, ÖRNEK BİR KURULUŞ”

“İnsanlarımızın en temel gereksinimi olan barınma ihtiyacını karşılamak amacıyla ülkemizin dört bir yanında yeni yerleşim alanları kuruyor ve onlarca konut projesini hayata geçiriyoruz” diyen Turan, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla konut mimarisinde yatay ve yöresel mimariye yöneldiklerini söyledi. Son 3,5 yıldır üretilen konutların yüzde 84’ünü 6 kat ve aşağısı evlerin oluşturduğuna dikkat çeken TOKİ Başkanı, “Bütün kasaba ve şehirlerde en yüksek bina TOKİ binası olmayacak dedik ve bu prensiple yola devam ediyoruz” dedi. Turan, TOKİ’nin konut sektörünün en uzman kuruluşu olduğunu, kalitesiyle tartışılan değil, kalitesiyle örnek, referans olacak bir kuruluş olduğunu söyledi.