Sahin, Safranbolu ilçesinde Vakiflar Genel Müdürlügünce restore edilen Ulu Cami'nin açilisinda, 4,5 yil vakiflardan sorumlu devlet bakanligi ve basbakan yardimciligi yaptigini söyledi.

Dönemin Basbakani Abdullah Gül tarafindan 2002'de vakiflardan sorumlu tutuldugunu animsatan Sahin, o dönem Türkiye'de ne kadar vakif eseri ve vakif olduguna iliskin envanterin bile bulunmadigini vurguladi.

Özellikle son 13 yildir ciddi sekilde vakiflarin envanterinin tutuldugunu belirten Sahin, söyle devam etti:

"Su anda 'mazbut vakif' diye nitelenen 52 bin vakif ve bu vakiflara bagli, bize emanet edilmis, Türkiye'nin her yerinde bir o kadar da vakif eseri var. Ancak gördük ki bu vakif eserlerinin önemli bölümü yikilmaya yüz tutmustu. Hatta bir çogu isgal edilmis. Buralardan Vakiflar Genel Müdürlügü kira bile elde edemiyor. Dolayisiyla hemen bu vakif eserleriyle ilgili restorasyon, onarim çalismalarina baslamamiz gerekiyordu. Son 13 yilda 4 bin civarinda vakif eserleri Vakiflar Genel Müdürlügünce restore edilerek, el atilarak, bundan sonra da mevcudiyetlerinin devam ettirilmesi konusunda önemli basari elde edilmistir."

"Genel bütçeden bir tek kurus almaz"

Safranbolu ve Karabük'te birçok vakif eseri bulundugunu anlatan Sahin, Vakiflar Genel Müdürlügünün bazen restore et-islet-devret modeliyle de eserlere sahip çiktigini bildirdi.

Sahin, Karabük'te 47 vakif eserinin onarildigini ifade ederek, "Vakiflar Genel Müdürlügümüz, genel bütçeden bir tek kurus almaz. Kendi kaynaklariyla bütün bunlari yapar, kira gelirleriyle bunu yapar. Özellikle son yillarda da önemli basarilar elde etti" dedi.

Genel Müdürlügün sadece vakif eserlerini onarmadigina isaret eden Sahin, sunlari kaydetti:

"Simdi memnuniyetle görüyorum ki 2 üniversite kurdu Vakiflar Genel Müdürlügü. Benim yasimdakiler ve benden yasli olanlar, Istanbul'a gittiginde saglik hizmeti almak için Bezmialem Vakif Gureba Hastanesine giderdi. Simdi Bezmialem Üniversitesi kuruldu. Bu hastane, üniversite bünyesinde saglik hizmeti vermeye devam ediyor. Ayrica bir baska üniversitenin kurulusuna vesile oldu Vakiflar Genel Müdürlügümüz, Fatih Sultan Mehmet Vakfi Üniversitesi. Bu üniversite de özellikle bizim geleneksel sanatlarimizin restorasyon çalismalarini yapacak nitelikli elemanlarin yetistirilmesi ve diger alanlarda kiymetli insanlari yetistirmek için faaliyete geçmistir."

Sahin, Vakiflar Genel Müdürü Adnan Ertem'in sahsinda tüm çalisanlara sükranlarini sundugunu, caminin restorasyonunun kisa sürede tamamlandigini belirtti.

Vakiflarin birçok amaci bulunduguna dikkati çeken Sahin, "Fakir fukaraya sahip çikiyorlar. Yoksul, kimi kimsesi olmayan insanlara 482 lira maas baglamissiniz, tebrik ediyorum. Bizim dönemimizde baslatmistiniz, simdi devam ediyorsunuz. Ilkögretimde, ortaögretimde su anda saniyorum 15 bin ögrencimize burs veriyorsunuz. 2 yildir da yüksekögrenimdeki ögrencilerimize burs vermeye baslamissiniz" ifadesini kullandi.

Vakiflar Genel Müdürü Adnan Ertem de ecdadin emanet ettigi bütün eserleri ayakta tutmaya çalistiklarini bildirdi.

Daha sonra Sahin, Ertem, Vali Orhan Alimoglu, Kalkinma Bakan Yardimcisi Mehmet Ceylan ile AK Parti Karabük Milletvekili Osman Kahveci tarafindan dualarla Ulu Cami'nin açilisi yapildi.