Külliye, Sultan II. Bayezit tarafindan, 1484 yilinda yaptirildi. Külliyede 1878 yilina kadar bütün hastalara açik olan Darüssifa, bu tarihten sonra sadece akil ve ruh hastalarina hizmet vermeye basladi. Darüssifa’da, su sesi ve müzikle tedavi de uygulaniyordu.

Savaslar ve isgaller sonucunda 1915 yilinda kapilarini kapatti. Harabeye dönen Darüssifa, 1984 yilinda Trakya Üniversitesi’ne devredildi ve restorasyon çalismasi baslatildi. 1996 yilinda tamamlanan restorasyondan sonra saglik müzesine dönüstürüldü. 2000 yilinda içi düzenlenen müze, 15 yil boyunca hizmet verdi. Zaman içerisinde yipranan II. Bayezit Saglik Müzesi’nin yenilenmesi için 21 Aralik 2013 tarihinde, Abdi Ibrahim ile Trakya Üniversitesi arasinda protokol imzalandi. Hazirlanan proje, yaklasik bir buçuk yilda uygulandi ve müze, yeni yüzüyle hizmete açildi. Müze yaklasik 2 milyon liraya restore edildi.

Edirne Valisi Dursun Ali Sahin, Sultan II. Bayezid Edirne Darüssifasi’nin yenileme çalismalarinda katki saglayan Abdi Ibrahim firmasina tesekkür ederek, gelecek nesillere aktarilmasi gereken bir eser oldugunu söyledi.

Osmanli döneminde hastane olarak insanlara sifa dagitan Sultan II. Bayezid Edirne Darüssifasi’nda yapilan ve bir buçuk yil süren yenileme çalismalarinin ardindan gerçeklestirilen açilis töreninde konusan  Edirne Valisi Dursun Ali Sahin, Sultan II. Bayezid tarafindan yaptirilan Edirne Darüssifasi ve Saglik Müzesi’nin gelecek nesillere aktarilmasi gereken bir eser oldugunu belirterek, "Osmanli, Selçuklu’nun mirasini devir aldi. Türkiye Cumhuriyeti de Osmanli’nin mirasini devir aldi ve gidiyor. Selçuklu döneminde baslayan darüssifalar, o zamanlar insanlarin akil hastalarini evlerinde kilitledigi, zincire vurdugu bir dönemde onlara sifa arayan, degisik yollarla onlari tedavi etmeye çalisan bir milletin evladi olmakla, onlarin torunlari olmakla son derece huzurluyuz. Allah onlardan razi olsun. Beyazit-i Veli Hazretleri, 2. Sultan Beyazit han bize 400 sene yasayan bir eseri birakti. Akabinde gelecek nesillere nasil tedavi yapildigini ve bu günlere isik tutacak sekilde sundu. Kendisinden Allah razi olsun diyor, ruhu sad olsun diyoruz. Diyorum ki Saglik Müzemiz, gelecek nesillere aktaracagimiz bir eser" dedi.

Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yener Yörük de müzede yapilan her çalismanin bilimsel çalismalar neticesinde ortaya çikarildigina deginerek, süreç hakkinda bilgiler verdi.

Abdi Ibrahim Ilaç Firmasi Yönetim Kurulu Baskani Nezih Barut ise Abdi Ibrahim olarak ülkeye ve insanliga fayda saglayacak hizmetler gerçeklestirdiklerini ve gerçeklestirmeye devam edeceklerini dile getirerek, "Içinde dogup büyüdügümüz topraklarin tarihine, kültürüne ve gelecegine sahip çikmanin bizim en büyük görevimiz olduguna inaniyoruz. Ve bu inançla toplumumuzun kültürel gelisimine katki saglamayi da yine bu topraklara olan tesekkür borcumuz olarak görüyoruz" seklinde konustu.

Açilis konusmalarinin ardindan basta Vali Sahin, Belediye Baskani Gürkan, Rektör Yörük ve Abdi Ibrahim Ilaç Sanayii Yönetim Kurulu Baskani Barut olmak üzere beraberlerindeki heyetle birlikte açilis kurdelesini kesti ve bir buçuk yillik çalismalarin neticesinde yenilenen yüzüyle hizmete açilan Sultan II. Bayezid Edirne Darüssifasi ve Saglik Müzesi’ni gezdi.