TOKİ tarafından 67 ilde 140 projeyle hayata geçirilecek 50 bin yeni sosyal konut için talep toplanmaya başlandı. Yatay mimari anlayışıyla 2+1 ve 3+1 nitelikte inşa edilecek konutlar için başvurular dört ayrı kategoride alınıyor. Şehit Aileleri, harp ve vazife malulleri ile dul ve yetimleri 15-19 Nisan 2019, en az yüzde 40 engelli vatandaşlar 8-12 Nisan 2019, emekliler 25 Mart -05 Nisan 2019 ve diğer vatandaşlar 6-22 Mart 2019 tarihlerinde ilgili bankalara ön talep başvurusu yapabiliyor.

Ülkenin dört bir yanında binlerce konutu projelendirip yeni yaşam alanları kuran TOKİ’nin, 67 ilde 140 projeyle hayata geçireceği 50 bin yeni sosyal konut için 6 Mart itibarıyla talep toplanmaya başlandı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın vizyonu, Çevre ve Şehircilik Bakanlığının koordinasyonunda başlattıkları 50 bin konutluk üretim hamlesinin sosyal konut alanında bir ilk olduğunu söyleyen TOKİ Başkanı Ömer Bulut, 50 bin konutun 32 bin 198’inin 2+1, 17 bin 802’sinin ise 3+1 olduğunu belirtti. Alt gelir grubu vatandaşların daha rahat konut sahibi olabilmesi için projede alt gelir grubuna dönük 2+1 konutların oranını yüzde 64 olarak belirlediklerini söyleyen Bulut, vatandaştan gelen talepler ve bizzat yerinde yapılan tespitlerle konut açığı olan yerlerin belirlendiği söyledi.

BAŞVURU ŞARTLARI

Projeye başvuruda bulunacak kişilerin;

*T.C. vatandaşı olması

*Projenin bulunduğu il sınırları içerisinde 1 yıldan az olmamak koşuluyla ikamet etmesi
*TOKİ’den konut satın almamış olması ve konut kredisi kullanmamış olması

*Kendisine eşine ve/veya velayeti altındaki çocuklara ait tapuda kayıtlı kat irtifaklı / kat mülkiyetli bağımsız bir bölümünün veya müstakil bir konutunun (tarla, bağ, bahçe, köy evi ve işyeri hariç) olmaması

*Alt gelir grubu konutlarında aylık hane halkı geliri olarak en fazla net 4.500 TL, İstanbul’da ise en fazla net 4.800 TL gelire sahip olması

*2+1 nitelikli konutlara başvuruda bulunanların 25 yaşını, 3+1 nitelikli konutlara başvuruda bulunanların ise 18 yaşını tamamlamış olması gerekiyor.

Ayrıca, bir hane halkı adına, tek başvuru yapabileceği için kişinin kendisi, eşi ve velayeti altındaki çocuklarının adına yalnızca bir adet başvuruda bulunulabilecek. Projenin bağlı olduğu il/ilçelerdeki Ziraat Bankası ve Halk Bankası’na yapılacak başvurularda 2+1 nitelikteki konutlar için 500 TL, 3+1 nitelikteki konutlar için 1.000 TL başvuru ücreti ödenecek.

2 GÜNDE 10 BİN 820 BAŞVURU

TOKİ Başkanı Ömer Bulut, projeye 2 günde 10 bin 820 kişinin başvurduğunu söyledi. Yatay mimarinin ön planda tutulduğu projelerde insanları tabiatla daha çok buluşturan, aile, komşuluk ve mahalle kültürünü yaşatacak, yardımlaşmayı canlı tutacak, az katlı yatay mimariyi esas alan konutların ön planda olacağını vurgulayan Bulut, ayrıca doğal afetlere dayanıklı, çağdaş yaşamla uyumlu, sosyal donatıları bulunan, altyapısı, üst yapısı ve cepheleriyle mevcut kent dokusuyla bütünleşen, az katlı projeler olacağını belirtti.

Artık bina kat sayılarını tanımlarken görünür bina kat sayısını esas aldıklarını ve bodrum katları da normal kat olarak değerlendirdiklerini aktaran Bulut, kot farkından kaynaklanan silüeti çirkinleştiren yapıların projelerinde görülemeyeceğini vurguladı. Bulut, bu konuda İstanbul Ayazma'daki proje gibi bazı çok katlı projelerin de revize edilerek, tabiat-şehir ve insan dengesini gözeten az katlı, yatay mimari projeler hâline getirildiğini bildirdi.

KİRANIN ALTINDA TAKSİTLER

67 ilin dışında kalan diğer 14 ilden talep geldiği ve konut inşa edilebilecek alan olduğu sürece bu projenin bu illerde de yapılabileceğini belirten Bulut, projede konut taksitlerinin 388 TL’den başladığını belirterek ödeme ve fiyatlarla ilgili bilgi verdi. Bugünün şartlarında bu fiyatların kiranın bile altında olduğunu, dolayısıyla vatandaşlarımız kolaylıkla, konut sahibi olabileceklerini söyleyen Bulut, talep toplama işleminin 19 Nisan’a kadar devam edeceğini aktardı.

Başvuruların Ziraat Bankası ve Halk Bankası aracılığıyla yapıldığını anımsatan Bulut, vatandaşların TOKİ’nin hem internet sitesine hem de çağrı merkezine yoğun ilgisinin olduğunu, bugün itibarıyla 10 bin 820 başvuru olduğunu belirtti. Kontenjanı aşan talep olacağını öngördüklerini anlatan Bulut, fazla talep olması hâlinde noter huzurunda kura çekerek hak sahiplerinin belirleneceğini söyledi.

İhale aşamasından sonra inşaatların başlamasından sonra en geç 36 ay içinde konutları hak sahiplerine teslim edileceklerini belirten Bulut, 2+1 konutların taksit ödemelerinin konut teslimlerinden sonra başlayacağını bildirdi.

“TOPLAM MALİYET 10 MİLYAR TL”

TOKİ Başkanı Bulut, 50 bin sosyal konut projesinin toplam maliyetinin yaklaşık 10 milyar TL olduğunu belirterek, projenin vatandaşları konut sahibi yapmasının yanında inşaat sektörüne istihdam sağlayacağını da söyledi. Bir kısmı direkt bir kısmı da dolaylı olmak üzere inşaat sektörüyle alakalı diğer sektörlere iş ortamı sağlayacağını anlattı.

TOKİ'nin mülkiyet edinme hakkı bulunduğunu anımsatan Bulut, projenin yapılacağı bütün arazilerin mülkiyetinin TOKİ’de olduğunu bildirdi.

“PROJE, TÜRKİYE’YE ÖRNEKOLACAK”

Bulut, yeni bir yerleşim yaparken mahalle kültürünü yaşatabilecek mekânlar oluşturmayı ön planda tuttuklarını belirterek, 50 bin konutun Türkiye’ye örnek olacağını ifade etti. Bundan sonra Türkiye’de yatay mimari ve mahalle kültürünü yaşatma fikrinden ödün vermeyeceklerini dile getiren Bulut, binaların 5 katı geçmeyeceğini vurguladı. Bulut, bir kişinin bir projeden fazlasına başvuru yapamayacağını vurgulayarak, ikinci başvuruları kabul etmeyeceklerinin altını çizdi.