Restorasyon çalismalarini yerinde inceleyen Büyüksehir Belediye Baskani Recep Altepe, 17 ilçede tarihi ve kültürel miras ile ilgili hazirladiklari proje sayisinin 450’yi buldugunu belirterek, Inegöl’de de tarihin yeniden canlanacagini söyledi.

Büyüksehir Belediye Baskani Recep Altepe, Inegöl Belediye Baskani Alinur Aktas ve Büyüksehir Belediyesi Kültür ve Turizm Daire Baskani Aziz Elvas ile birlikte Inegöl’de 500 yillik tarihi olan ve 2013 yilinda meydana gelen yanginda tamamen harabeye dönen Beylik Han’da yapilan restorasyon çalismalarini yerinde inceledi. Büyüksehir Belediyesi olarak Bursa’nin tarihi ve kültürel mirasina sahip çiktiklarini belirten Baskan Altepe, “Bursa’mizda bulunan ecdat yadigari eserleri ve tüm tarihi degerleri ayaga kaldiriyoruz. Bu kapsamda yapilan çalismalarla artik Bursa, tüm dünyaya örnek olacak konuma geldi. Artik Bursa’miz, bir UNESCO Dünya Mirasi ve evrensel deger olarak tescillendi. Bursa merkezinde yaptigimiz çalismalar artik tüm ilçelerimizde yayginlasmaya basladi. 17 ilçede tarihi ve kültürel miras ile ilgili yaptigimiz çalisma 450’yi buldu” dedi.

“Inegöl’e yakisan anitsal bir yapi olacak”

Büyüksehir’in tarihi ve kültürel degerlere yönelik çalismalarindan birinin Inegöl Çarsisi’nda bulunan Beylik Hani olduguna isaret eden Baskan Altepe, “Kanuni Sultan Süleyman döneminde yaklasik 500 yasindaki tarihi çarsinin kalbinde Ishakpasa Külliyesi’nin tam yaninda, çarsinin merkezindeydi. Önceki yillarda da gözümüze çarpiyordu. Çarsinin kalbinde en güzel eser olmasi gerekirken yillarin yorgunlugu, deprem ve diger yasananlar sebebiyle harabe haline gelmisti. Geçtigimiz yillarda burada yasanan felaket ile yanmisti. Bu yanginla duvarlarin bir kismi ayakta kalabilmisti. Ahsap olan bu yerin restorasyonunu yapmak bizlere düstü. Hemen kollari sivadik ve Inegöl Belediyesi’nin yardimlariyla restorasyon çalismalari hizla sürüyor. Fiziki çalismalar baslamis durumda. Kasim ayi sonuna kadar bu duvarlar toparlanacak. Yilbasina dogru çati kurulmaya baslanacak. Ahsap, piril piril bir çati ile birlikte Inegöl’e yakisan güzel bir anitsal yapi ortaya çikacak” ifadelerini kullandi.

Tarihi Beylik Hani’nin geçmisinde 40 dükkan oldugunu hatirlatan Altepe, 40 dükkanin yeniden konuslandirilacagini, han disindaki dükkanlar ve çevre düzenlemesiyle birlikte Beylik Hani’nin Inegöl Çarsisi’na deger katacagini söyledi. Altepe, çalismalar çerçevesinde Beylik Hani’nin bahar aylarinda tamamlanarak Inegöl’de en güzel çiçeklerinden birisinin de açmis olacagini sözlerine ekledi.

Inegöl Belediye Baskani Alinur Aktas ise, Kasim 2013’te meydana gelen yangin ile özelligini tamamen kaybeden Beylik Hani’nin Büyüksehir Belediyesi’nin de destegiyle tamamen ayaga kaldirildigini söyledi. Aktas, “Proje asamasi biraz zor geçti. Hamdolsun bu da asildi ve çalismalar basladi. Bu projenin en önemli özelligi etrafina isik saçacak çarsiyi toparlayacak bir proje olmasidir. Insallah ilk defa aslina uygun bir sekilde bu han ayaga kaldirilarak modern bir hale gelecek. Bursa Büyüksehir Belediye Baskanimiz ve ekibine tesekkür ediyoruz” dedi.