Restorasyonu tamamlanma asamasina gelen tarihi binadaki çalismalari yerinde inceleyen Büyüksehir Belediye Baskani Recep Altepe, 500 yil önce bu mektebi yapan Hoca Sinan isimli tüccarin adinin 5 asir sonra saglik ocagi ile yasatilacagini söyledi.

Tarihi Çarsi Hanlar Bölgesi, sultan külliyeleri ve Cumalikizik ile Bursa’nin UNESCO Dünya Mirasi Listesi’ne girmesinin ardindan rotayi sokak aralarinda kalmis harabe halindeki ecdat yadigari eserlere çeviren Büyüksehir Belediyesi, bir tarihi degeri daha ilk günkü ihtisamina kavusturuyor. Namazgah Mahallesi’nde bakimsizlik nedeniyle harabeye dönen, sadece 1 metre yüksekliginde dis duvarlari günümüze ulasan Boyacikulu Mektebi de bu kapsamda ilk günkü orijinal haline kavusturuyor. 1520’li yillarda Hoca Sinan adli bir tüccar tarafindan yaptirilan ve yillarda egitime hizmet veren tarihi yapida restorasyon çalismalari hizla sürüyor.

Sifa dagitacak

Büyüksehir Belediye Baskani Recep Altepe, beraberindeki Kültür ve Turizm Daire Baskani Aziz Elbas ile birlikte tarihi yapidaki restorasyon çalismalarini inceledi. Ecdat emanetlerini bir bir ayaga kaldirmaya devam ettiklerinin altini çizen Baskan Altepe, 5 asir önce yapilan Boyacikulu Mektebi’nin de harabe haline dönen önemli bir kent ziyneti oldugunu söyledi. Restorasyon çalismalarinin hizli sürdügünü ifade eden Baskan Altepe, “Bu eser yaklasik 500 yil önce Hoca Sinan isimli bir tüccar tarafindan yapilmis. Adeta bir çöplük vaziyetindeydi. Sadece 1 metrelik duvari kalmisti. Büyüksehir Belediyesi olarak projelerimizi tamamlayip, imalata basladik. Bina özgün görüntüsünü almaya basladi. Burasi artik saglik ocagi olarak Namazgah Mahallesi sakinlerine hizmet verecek. Eseri yapan Hoca Sinan’in adi da 500 yil sonra burada yasatilmis olacak” diye konustu.