Büyüksehir Belediye Baskani Recep Altepe, zeminden çatisina, içinden çevre düzenlemesine kadar yapilacak restorasyonla yaklasik 600 yillik caminin bölgeye ayri bir deger katacagini söyledi.

Bursa’nin UNESCO Dünya Mirasi Listesi’ne girmesini saglayarak, kentin degerlerini evrensel degerler haline getiren Büyüksehir Belediyesi, tarihi kültürel miras çalismalarini hiz kesmeden sürdürüyor. Kent merkezinde el degmedik tarihi eser birakmamak için çalismalarina titizlikle devam eden Büyüksehir Belediyesi, Doganbey TOKI konutlari arasinda kalan, 1450’lerde yapilan Fatih Sultan Mehmet dönemi eserlerinden biri olan Kefensüzen Camii’nde de restorasyon çalismalarini baslatti. Bakimsizlik nedeniyle cephe duvarlari ve çatisi oldukça yipranan, habere görünümündeki yaklasik 600 yillik cami, çalismalarin ardindan ilk günkü orijinal görüntüsüne kavusacak.

Restorasyon çalismalarini yerinde inceleyen Büyüksehir Belediye Baskani Recep Altepe, UNESCO ile birlikte artik ecdat yadigari eserlerin evrensel degerler olarak tescillendigini hatirlatarak, kiyida kösede kalan tüm anitsal eserlerin ayaga kaldirilacagini vurguladi. Kefensüzen Camii’nin de kentin tam merkezinde yaklasik 600 yillik bir eser oldugunu ifade eden Baskan Altepe, “Çatisindan cephelerine, tabanindan iç düzenlemelerine, abdest olma yerleri, tuvaletler ve çevre düzenlemelerine kadar yapacagimiz genis çapli restorasyonun ardindan Kefensüzen Camii bu bölgeye ayri bir deger katacak” dedi.