Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı tarafından Adana’nın Seyhan ilçesindeki Barbaros ve Bey Mahallelerinde “Kentsel Dönüşüm ve Gelişim” kapsamında yapılacak konut projesinin ilk iki etabının ihalesi yapıldı.

TOKİ’nin Adana Seyhan’daki Barbaros ve Bey Mahallelerinde dönüşüm kapsamında inşa edeceği bin 550 konut ve 36 dükkândan oluşan projenin ilk iki etabının ihalesi gerçekleştirildi. İhale kapsamında ilk etapta 627 konut ve 22 dükkân ile alt yapı ve çevre düzenlemesi, ikinci etapta ise 923 konut ile 14 dükkân inşa edilecek.

YERİNDE DÖNÜŞÜM

TOKİ ile Seyhan Belediyesi arasında imzalanan protokolle, Barbaros ve Bey Mahallerindeki gecekonduların ve çarpık yapılaşmanın bulunduğu alanın yerinde dönüşümü hedeflendi. birinci ve ikinci etap kapsamında dönüşüm yapılacak alanın bitişiğindeki boş alanda konutlar inşa edilerek dönüşümü amaçlanan bölgedeki gecekonduların tahliyesi planlandı.

2+1 ve 3+1 kat planında tasarlanan konutların bulunduğu, modern mimari tarzda hazırlanan projede geniş pencere ve balkonlar kullanıldı. Dönüşüm projesiyle yerleşim alanı; dükkânları, parkı, peyzajı, oyun ve spor alanları ile nitelikli sosyal çevre imkânı sunan, güvenli, modern bir yaşam merkezine dönüşmesi hedefleniyor.

Yer teslimini tarihini takiben projenin 750 gün içerisinde tamamlanarak hak sahiplerine teslim edilmesi planlanıyor.