Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı’nın, Adana’nın Sarıçam ilçesi Buruk Mahallesi’nde inşa ettiği projede 649 konutun hak sahipleri,16 Şubat günü Yüreğir Serinevler Kapalı Spor Salonu’nda noter huzurunda gerçekleştirilen kura ile belirlendi.

TOKİ tarafından Adana Sarıçam Buruk Mahallesi’nde inşa edilen sosyal konut projesine yoğun ilgi gösterildi. 649 konuta 458’i engelli vatandaş olmak üzere 7 bin 722 kişi başvuruda bulundu. Toplamında 825 konutun yer aldığı projede cami, 2 adet büfe ve kafe de bulunuyor.

Proje kapsamında 2+1 planında inşa edilen 356 konut 488 TL’den başlayan taksitler ile yüzde 12 peşinat ve 180 ay vade, 3+1 planındaki 293 konut ise 1.054 TL’den başlayan taksitler ve yüzde 10, yüzde 15, yüzde 25 peşinat ile 96, 108, 120 ay vade seçenekleriyle satışa sunuldu.

ÖDÜLLÜ PROJE
TOKİ tarafından düzenlenen “7 İklim 7 Bölge Gelenekten Geleceğe Mimari Fikir Yarışması”nda ödül alan Sarıçam Projesi’nde, yöresel özellikler ön plana çıkıyor. Yatay mimari yaklaşımla kurgulanan Sarıçam sosyal konutlarında 3, 4 ve 5 katlı yapılara yer verilirken; Adana kent dokusunda mekân analizleri yapıldı. Yapı girişleri sokaklar, arka mekânlar ise avlu bahçeler şeklinde kurgulandı. Projede, sosyal ve kültürel özellikler, iklim, yerel kent dokusu ve mimari referans alınarak tasarıma yansıtıldı.

Bölgede güneşten ve sıcaktan korunmak önemli bir sorun olduğu için ağaçlandırmayla balkon ve teraslar iklimsel gerçek doğrultusunda projelendirildi. Projede ayrıca konut sahipleri için spor, oyun ve gezinti alanlarıyla bir de semt parkı yer alıyor.