Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı tarafından, Afyonkarahisar Zafer Mahallesi’nde inşa edilen sosyal konutlardan engelli vatandaşlar için ayrılan 33 konutun hak sahipleri kura ile belirlendi.

TOKİ’nin Afyonkarahisar’a bağlı Zafer Mahallesi’nde inşa ettiği toplu konutlardan engelli vatandaşlara ayrılan 33 konutun kura töreni, 23 Şubat günü Rehberlik Araştırma Merkezi Salonu’nda noter huzurunda gerçekleştirildi. Kurada, 33 konutun hak sahipleri belirlendi.

Engelli vatandaşlar tarafında yoğun ilgi gösterilen 33 konuta 69 başvuru yapıldı. 2+1 planındaki konutların 562 TL’den başlayan taksitlerle yüzde 12 peşinat ve 180 ay vade ile satışa sunulduğu projede,  1.073 konut ve 3 ticaret merkezi ile 2 cami bulunuyor.

GİRİŞ RAMPALARI OLUŞTURULDU, KAPI GENİŞLİKLERİ AYARLANDI

TOKİ, diğer toplu konut uygulamalarında olduğu gibi Afyonkarahisar’ın Zafer Mahallesi’nde  inşa ettiği projesinde de, engelli vatandaşların konutlara rahat bir şekilde ulaşımını sağlayacak birtakım düzenlemeler yaptı. Bunlar arasında; giriş rampalarının oluşturulması, kapı, koridor, asansör genişliklerinin ayarlanması ve peyzaj düzenlemesinde gerekli tedbirlerin alınması gibi düzenlemeler yer alıyor.

GELENEKSEL MİMARİ MODERNİZE EDİLDİ

Afyonkarahisar’a yeni bir değer kazandıran projenin mimarisinde, geleneksel mimarinin modernize edildiği cephe tasarımları kullanıldı. Tasarımda yerel mimaride yer alan cephe elemanları, köşe süslemeleri ve taş kaplama gibi özelliklere de yer verildi.