Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ) tarafından Aksaray Cumhuriyet Mahallesi’nde inşa edilen proje kapsamındaki 655 konutun kuraları çekildi.

Modern ve yerel mimari tasarımın iç içe olduğu Cumhuriyet (Zafer) Mahallesi’nde inşa edilen proje kapsamındaki 655 konutun kurası, 3 Ocak’ta Aksaray Atatürk Kapalı Spor Salonu’nda noter huzurunda gerçekleştirildi.

İki kura şeklinde gerçekleştirilen kuranın ilkinde “Emekliye İkinci Bahar” projesi kapsamında 278 emeklinin konutları belirlendi. 2’ncisinde ise vatandaşların yoğun ilgi gösterdiği 377 konuta 7 bin 341 başvurunun yapıldığı kura gerçekleştirildi.

1+1 kat planına sahip konutlar 288 TL’den, 2+1 kat planına sahip konutlar ise 435 TL’den başlayan taksitlerle ve yüzde 12 peşinat 180 ay vade seçenekleriyle satışa sunuldu. Proje kapsamındaki 3+1 planlı konutlar 1.044 TL’den başlayan taksitlerle yüzde 10, yüzde 15 ve yüzde 25 peşinat, 96, 108 ve 120 ay vade seçenekleri ile satışa sunuldu.

GELENEKSEL VE MODERN İÇ İÇE

Vatandaşlara güvenli yapılar ve günün ihtiyaçlarına cevap veren çağdaş yaşam alanları sunan TOKİ’nin Aksaray Cumhuriyet Mahallesi’ndeki projesi, geleneksel ile moderni harmanlayan mimari özelliklere sahip. Projenin cephe tasarımlarında modern mimari anlayış hâkim kılınarak geleneksel konutlarda yer alan mimari cephe elemanları modernize edilirken; ahşap görünümlü cephe kaplamaları ve söveler ile zemin kat seviyesinde taş kaplamalar kullanıldı.