Ankara’da Gülseren ve Anayurt Mahallelerindeki kentsel dönüşüm projesiyle çarpık yapılaşmanın önüne geçilirken, depreme dayanıklı modern konutların inşası hız kesmeden sürüyor.

Mamak Belediye Başkanı Mesut Akgül ve TOKİ Kentsel Yenileme Dairesi Başkanı Gürol Konyalıoğlu,  Gülseren ve Anayurt Mahallelerinde devam eden kentsel dönüşüm çalışmalarıyla ilgili bölge sakinlerine bilgi verdi. 5 etap ve 5 bin 260 konuttan oluşan projenin bölgeye kazandıracağı yeni imaj ile Ankara’ya örnek olacağını belirten Akgül, yapımı hızla devam eden kentsel dönüşüm projesiyle, en kısa zamanda hak sahiplerine evlerinin teslim edileceğini söyledi.

PROJENİN YÜZDE 79’U YEŞİL ALAN VE SOSYAL DONATI

Akgül, Türkiye’de kentsel dönüşüm projelerinin ortalama 9 yılda tamamlandığını, yüzde 21’i konut, yüzde 57’si yeşil alan ve yüzde 22’si yol ile sosyal donatı olan Gülseren-Anayurt Kentsel Dönüşüm Projesi’nde bu süreyi minimize ederek vatandaşlara konutlarını bir an önce teslim etmeyi hedeflediklerini söyledi. Akgül, “TOKİ Başkanımız ve yetkililerle sürekli istişarelerde bulunuyor, bunların neticesinde de sizleri bilgilendiriyoruz” ifadelerini kullandı.

“HER DAİRE AYNI KALİTE VE İŞÇİLİKTE İNŞA EDİLİYOR”

TOKİ Kentsel Yenileme Dairesi Başkanı Gürol Konyalıoğlu, Anayurt ve Gülseren Mahallelerindeki dönüşümle, çarpık yapılaşmanın önüne geçileceğini ve depreme dayanıklı modern konutların inşa edildiğini belirterek, “Bütün dairelerimiz fen ve sanat kurallarına uygun şekilde yapılıyor. Her daire aynı kalite ve işçilikte inşa ediliyor” diye konuştu.

PROJE ETAPLARINDAKİ SON DURUM

5 etaptan oluşan projenin 1’inci etabı kapsamında 688 konut hak sahiplerine teslim edilirken, 3’üncü etap kapsamındaki 392 konutun kuraları çekildi. Dairelerin 1 aya kadar teslim edilmesi planlanıyor. 2’nci ve 4’üncü etapta inşası süren 1.759 konutun bu yılın sonuna kadar teslimi hedeflenirken; 5’inci etap çerçevesinde yaklaşık 500 konutun ihale hazırlığı devam ediyor. Ayrıca proje kapsamında 3 adet okul ve cami inşaatı devam etmekle birlikte bu yılın sonuna kadar hizmete sunulması planlanıyor.