TOKİ Başkanı M. Ergün Turan, Ankara Kuzeyşehir Projesi’yle 40-50 bin nüfusu barındıracak çok prestijli yeni bir yaşam alanının oluşturulduğunu söyledi.

TOKİ ve Ankara Büyükşehir Belediyesi ortaklığıyla Ankara Protokol yolu üzerinde geliştirilen KuzeyKent Projesi'ndeki örnek daireleri basın mensuplarına tanıtan TOKİ Başkanı Turan, 3-4 yıl sonra Ankara’nın bu yeni yaşam alanından sıklıkla bahsedileceğini ifade etti.  

5 BİN 82 KONUT BİTME AŞAMASINA

Projenin yapıldığı alanın daha önce gecekondu bölgesi olduğunu belirten Turan, “Buradaki 6 bin 500 gecekondu tahliye edildi, ama yine burada yaşayan vatandaşlarımız yerinde yaşar hale getirildi” diye konuştu.

Projenin 2’nci etabının tamamlanıp, yaz ayında oturmaya başlanacağını söyleyen Turan, “5 bin 82 konut bitme aşamasına geldi sayılır. Bu yılın temmuz ve ağustos aylarında bu konutlar Ankaralılar tarafından kullanılacak” ifadelerini kullandı.

“ÇOK ÖZEL BİR PROJE”

Turan, Kuzeykent Projesi’nin sosyal donatı alanları, okulları, yolları ve konumuyla çok özel bir proje olduğunu söyleyerek, proje kapsamında yer alan 770 bin metrekarelik rekreasyon alanından da bahsetti. 3+1 ve 4+1 kat planındaki dairelerden oluşan projede konutların yanında yapılan Ankara'nın en büyük kongre merkezinin bitmek üzere olduğunu aktaran Turan, "Burası Ankara için yeni bir yaşam alanı. Ankara'da bundan sonra KuzeyKent adıyla anılacak, yaklaşık 40-50 bin nüfusu barındıracak çok prestijli yeni bir yaşam oluşturduk" şeklinde konuştu.


250 KONUT 6 MART’TA AÇIK ARTIRMADA

İlk etapta 250 konutun 6 Mart’ta açık artırmayla satışa sunulacağını hatırlatan Turan, vatandaşların kalan konutları gezip, istedikleri daireyi alma imkânlarının olacağına söyleyerek, “Ankara için bu yeni ve prestijli yaşam alanının isminden 3-4 yıl sonra sıklıkla bahsedilecek" dedi.

Bölgenin geçmişinden bahseden ve projenin Türkiye'nin kentsel dönüşümde nereden nereye geldiğini de gösteren bir örnek olduğunu vurgulayan TOKİ Başkanı Turan, TOKİ’nin en çok konut ürettiği yerlerden birinin Ankara olduğunu belirterek, Mamak'ta kentsel dönüşüm kapsamında birçok konut yaptıklarını, Sincan, Altındağ ve İncek'te de konut ürettiklerini kaydetti.