Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı tarafından Antalya’nın Serik ilçesi Yukarıkocayatak Mahallesi’ne inşa edilen 583 adet konutun ihalesi yapıldı. 12 Mart’ta gerçekleştirilen ihale kapsamında kültür tesisi, cami ile altyapı ve çevre düzenlemesi işi de yer alıyor.
 

Antalya’nın Yukarıkocayatak Mahallesi’nde oluşturulacak yaşam alanında konutun yanı sıra cami, kültür tesisi ve altyapı ile çevre düzenlemesini de kapsayan proje, 50.640 metrekarelik bir alana sahip. Proje kapsamında 5 adedi kapıcı dairesi olarak ayrılan 583 konutun 3’ü 1+1, 371’i 2+1 ve 210’u 3+1 kat planından oluşuyor.

Antalya şehir merkezine 30 kilometre, Serik ilçesine ise 14 kilometre uzaklıkta olan proje, turizm alanında çalışan vatandaşlar için yapılmış bir sosyal konut projesi olma özelliği taşıyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ZENGİN PEYZAJ UYGULAMALARI

Proje kapsamında üç tipte tasarlanan 13 blok, farklı kat yüksekliklerinden oluşuyor. Kotlarıyla farklılık yaratılarak silüet kaygısı göz önünde bulundurulan bloklar, deniz yönü esas alınarak açıklıktan maksimum yararlanılacak şekilde yerleştiriliyor.

Proje konut alanına eklenecek çocuk oyun alanı, basketbol sahası, gazebo ve bitkilendirme gibi geniş peyzaj uygulamalarıyla görsel açıdan zenginlik sunan nitelikli yapısal ve bitkisel peyzaj elemanlarıyla zenginleştiriliyor.

TRAVERTENLER İLE ÖZGÜN CEPHE TASARIMLARI

Konut sakinlerinin sağlıklı bir sosyal yaşam sürebilmesi için bütüncül bir yaklaşımla ele alınan konut projelerinde, sosyal etkileşimi destekleyecek kültür tesisleri titizlikle planlanıyor. Bu sayede, konut sakinlerine keyifle vakit geçirebilecekleri sosyal ortamlar sunuluyor.

Antalya Yukarıkocayatak projesinde 3.071,20 metrekarelik inşaat alanı üzerinde tasarlanan kültür merkezinde, 8 atölye, kütüphane, sergi salonu, fuaye alanı ve 260 metrekare büyüklüğünde çok amaçlı salon yer alıyor. Binanın cephesinde yöresel ve geleneksel bir malzeme olan traverten kullanılırken, modern çizgiyi de yansıtmak amacıyla alüminyum güneş kırıcılar tercih ediliyor. Kullanıcıların odak noktası ve toplanma merkezi olarak tasarlanan tesisle, kültür ve sanat üretimlerine katkı sağlanması amaçlanıyor. Proje alanında yer alan cami ise geleneksel ve modern çizgilerin harmanlandığı bir tasarım anlayışını yansıtıyor.