8,5 milyon metrekare alan üzerine projelendirilen 50 bin konutluk Gaziantep Kuzey Sehir, bu büyüklükte bir sosyal konut alaninda, uygulamasi tek seferde gelistirilen ilk ve en büyük yerlesim olma özelligi tasiyor.

Gaziantep Kuzey Sehir Projesi’nin tanitim toplantisi, Maliye Bakani Mehmet Simsek, Gaziantep Valisi Ali Yerlikaya, TOKI Baskani M. Ergün Turan ve Gaziantep Büyüksehir Belediye Baskani Fatma Sahin’in katilimiyla gerçeklesti. TOKI Baskani M. Ergün Turan tanitim toplantisinda yaptigi konusmada, TOKI’nin konut üretimindeki yüksek tecrübesini yeni bir safhaya tasidigini, bundan böyle Idarenin sadece bina insa etmeyecegini, yeni yerlesim alanlari kuracagini açikladi.

Dev bir sehir projesi

“Bugün, ülkemiz için, Gaziantep için yeni bir yasam alani olacak dev bir sehir projesinin ayrintilarini paylasmak üzere Gaziantep’teyiz” diyerek sözlerine baslayan TOKI Baskani, “Bize heyecan veren, yüksek nitelikleriyle güzel sehrimiz Gaziantep’e deger katacak 50 bin konutluk, yaklasik 300 bin kisinin yasayacagi Kuzey Sehir Projesi’nde üretim asamasina gelmis bulunuyoruz.” diye konustu.

TOKI Baskani sözlerini söyle sürdürdü;

Öncelikle projenin sekillenmesinde nasil bir yol izlendigini, hangi bakis açisi, nasil bir konut ve sehircilik felsefesiyle kurgulandigini kisaca aktarmak isterim.

“TOKI, yeni bir safhada hizmetlerini daha aktif bir sekilde sürdürüyor”

TOKI olarak ülkemizin 81 ilinde 740 aktif santiyede faaliyet göstermekteyiz. 2002 yilindan bugüne Idaremizin projelendirdigi konut sayisi bu ay itibariyle yaklasik 700 bine ulasti. Rakamlardan da anlasilacagi üzere TOKI, geçmisin ekonomik kosullarinda çok büyük isler basardi ve bugün yeni bir safhada hizmetlerini daha aktif bir sekilde sürdürmektedir.

“Üretim disiplinlerimizi yeniledik”

Dünden bugüne ülkemizin ekonomik ve sosyal kalkinmasiyla birlikte milletimizin beklentileri de degisti ve gelisti; bu memnuniyet verici gelisme dogrultusunda biz de üretim disiplinlerimizi yeniledik. Artik temel üretim disiplinlerimiz arasinda, yerel mimari, az katli konut üretimini benimseyen yatay mimari uygulamalar, semt kültürünün gelisimine zemin hazirlayan mahalle konsepti ve mutlak kalite prensibi bulunuyor.

TOKI, yasam projelerini hayata geçiriyor

Konut üretimindeki yüksek tecrübemizi, sadece bina insa etme asamasindan, yeni yerlesimler, yeni sehirler kurma ölçegine getirdik. Artik TOKI sadece konut degil, master planli büyük yerlesim projeleri hayata geçiriyor. Ülkemizin farkli sehirlerindeki büyük konut alanlarinda yürüttügümüz uygulamalarimizi “Yeni Yerlesimler, Yenilenen Sehirler Projesi” ile farkli bir safhaya tasidik.

“Mega projemizin en büyük uygulama alani; Kuzey Sehir”

8,5 milyon metrekarelik alana kurulu 50 bin konutluk üretim alaniyla Gaziantep Kuzey Sehir, söz konusu mega projemizin (Yeni Yerlesimler, Yenilenen Sehirler Projesi) en büyük uygulama alani ve Türkiye’nin ulusal ve uluslararasi ölçekte gözbebegi olacaktir. Büyüksehir Belediyemizle birlikte yürüttügümüz Gaziantep Kuzey Sehir Projesi’ni, tasarimdan planlamaya, projelendirmeden uygulamaya, çok boyutlu ele aldik. Sürdürülebilir sehircilik anlayisiyla, sosyologlar, sehir plancilarimiz, tasarimcilar, ülkemizin mühendis ve mimarlariyla, proje üzerinde titizlikle çalistik; yeni yerlesim alanini fiziki nitelikleri kadar ekonomik, kültürel ve sosyal ölçeklerini inceleyerek planladik.

Kuzey Sehir’de, TOKI’nin ödüllü projesi uygulanacak

2014 yilinda gerçeklestirdigimiz 7 Iklim 7 Bölge Gelenekten Gelecege Ulusal Mimari Yarismasi’nda Güneydogu Bölgesi Birincilik Ödülü alan eseri, bu büyük projede hayata geçiriyoruz. Gaziantep Kuzey Sehir Projesi, “gelenekten gelecege” varma arayisinin; bu arayisin ödülünün, kadim topraklarimizda vücut bulmasidir. Bunun gurur ve mutlulugunu yasiyoruz.

Büyüyen sanayisiyle ülkemizin lokomotif sehirlerinden olan ilimizin gördügü ilgi, yürüttügümüz planlamanin önemli hareket noktalarindan biri oldu. Doga ve çevreden mimariye, sosyal alt yapidan ulasim aglarina, nüfus artis hizindan yillik konut ihtiyacina kadar pek çok parametreyi, 50 bin konutluk alanda eszamanli üretilmis bir çalisma planinda bulusturduk.

“Proje uluslararasi düzeyde de ilgi görecek”

Gaziantep Kuzey Sehir, planlama disiplini, geleneksel ve modern uyumunu gözeten yüksek nitelikli kentsel tasarim kurgusu, yöresel çizgileri ve bu topraklara ait kadim sehir kültürünü içeren mimari arayislariyla, ulusal oldugu kadar uluslararasi düzeyde de ilgi görecek örnek bir projedir. Bu bizim de yüz akimiz olacak bir proje olacaktir. Güçlü TOKI vizyonunun ve imajinin, hayat bulacagi uluslararasi ölçege tasinacagi bir proje olacaktir.

Kuzey sehir ayni zamanda, böylesine büyük bir sosyal konut alaninda, uygulamasi tek seferde gelistirilen bir proje olma özelligiyle, ülkemizin mimarlik ve mühendislik dünyasi açisindan da ilktir ve bugüne kadar planlanmis en büyük yeni yerlesim projesidir.

Ülkemiz için gurur kaynagi olan 50 bin konutluk Kuzey Sehir projemizi, Gaziantep’in yapisal dinamikleri, yillik ölçekteki gelisme, genisleme ve tasima kapasiteleri isiginda asamali olarak hayata geçiriyoruz ve bu dogrultuda ilk asamada 3 bin konutun üretimini yapiyoruz. (Söz konusu 3 bin konutun ihalesini yil bitmeden tamamlayacagiz.)

300 bin nüfuslu yeni bir yerlesim bölgesi olacak

2023 yilina kadar tamamlayacagimiz bu büyük projeyle, mevcut yerlesimle baglari güçlü, ticari, sosyal ve kültürel yapisiyla kendi içinde ‘merkez’ nitelikleri barindiran, sicak ve samimi insan iliskilerinin ön planda oldugu 300 bin nüfuslu yeni bir yerlesim bölgemiz olacak.

Tüm fiziki ve sosyal ihtiyaçlarin karsilanacagi bir yasam alani

Kuzey Sehir’de her profilden ve her yas grubundan insanimiz, egitimden sagliga, sosyal yasamdan ulasima, tüm fiziki ve sosyal ihtiyaçlarini kaliteli bir yasam alaninda karsilayabilecek. Sosyal donatilarin planli ve estetik bir biçimde yansitildigi yeni yerlesimde, geleneksel mahalle kültürümüz ve komsuluk iliskileri ile toplumumuzun tüm demografik zenginliklerinin bir arada oldugu örnek bir proje hayat bulacak.

Gaziantep’in konut ihtiyacina kalici çözüm

Proje, ilimizin konut ihtiyacina kalici çözüm üretecek olmasinin yani sira sosyal yasami ve yaratacagi ekonomi ile Gazi sehrimize yeni bir deger katacak. Biz ve paydaslarimiz Gaziantep’e 10 milyar liralik yatirim yapacagiz.

OSB çalisanlarina özel kontenjan

Gaziantep Kuzey Sehir Projesi’nde, dar ve orta gelir grubu vatandaslarimizin yani sira, Organize Sanayi Bölgesi çalisanlarimiza özel bir kontenjan ayiracagiz. Kuzey Sehir ile ev sahibi olacak isçilerimiz, daha kaliteli yasam alanlarina kavusarak, Gaziantep’in üretim gücüne güç katacaklar.

Maliye Bakani Simsek; Proje kentin gücüne güç katacak

Maliye Bakani Mehmet Simsek de kisa sürede ihalesi yapilacak konut projesinin, kentin birçok sorununu gidermek konusunda da önemli olacagini söyledi. Simsek, “Bu projeyi çok önemsiyorum çünkü kentin gücüne güç katacak. Kent sanayisini bile güçlendirecek bir çalisma olacak. Türkiye uçusa geçecekse Gaziantep gibi lokomotif ve motorlar üzerinden olacak. Bu noktada kentin ihtiyacini çözmek için hizla ilerleme kaydeden TOKI'ye tesekkür ediyoruz.” diye konustu. TOKI'nin 1984-2003 yillari arasinda sadece 50 bin konut projesini hayata geçirdigini hatirlatan Simsek, simdilerde ise sadece Gaziantep'te tek seferde bu rakam kadar bina yapilmasi için harekete geçildigini belirtti.

TOKI, bu projeyle ve diger projeleriyle 20 yila varan vadeyle aylik 250 liradan baslayan taksitlerle kira öder gibi insanlarimizi konut sahibi yapiyor. Çok güçlü projelerle karsimizda ama bunun en büyügü Gaziantep'te olacak.” seklinde konustu.

“Isçilerin en temel rüyasi”

Projenin tamamlanmasiyla sanayicinin rahatlayacagini, isçilerin ise en temel rüyasinin gerçeklesecegini anlatan Simsek, “Konutun ucuz olabilmesi için arsa temini çok önemli. O yüzden çok güzel bir takim çalismasiyla arsa teminini gerçeklestirdik. Yerelde en güçlü belediye baskanimiz ve ülkemizin en basarili merkez ilçe belediye baskanlarimiz da burada. Dolayisiyla basarili bir TOKI ve basarili partnerleri olan belediyelerimiz var.” diye konustu.

Fatma Sahin, “Proje sehrin gelecegi açisindan çok önemli”

Büyüksehir Belediye Baskani Fatma Sahin ise sehrin gelisimini, yerelden evrensele, gelenekselden gelecege bakis açisiyla yürüttüklerini söyledi. Dünya Bankasi verilerine göre Gaziantep'in dünyanin en rekabetçi 7 sehrinden birisi oldugunu belirten Sahin, yerel kalkinmayi da kentin tüm yöneticileriyle el ele vererek gerçeklestireceklerini vurguladi.

Sehrin yogun göç aldigini, bunu yük olarak degil rahmet ve bereket olarak gördüklerini söyleyen Sahin, olusabilecek sorunlari çözerek bunu firsata çevireceklerini, bu noktada konut ihtiyacinin da öncelik kazandigini kaydetti.

Sahin, 50 bin konutluk projenin kentin gelecegi açisindan çok önemli oldugunu, projenin tamamlanmasiyla sanayici ve isçilerin refahinin artirilacagini, kentteki trafik gibi birçok sorunun da çözümlenecegini sözlerine ekledi.

TOKI’nin 2023 hedefleri dogrultusunda, uygulamaya koydugu “Yeni Yerlesimler Yenilenen Sehirler Projesi” ile ilgili ayrintili bilgiye asagidaki brosürden ulasilabilir.