Mülkiyeti TOKİ’ye ait olan İstanbul Ataköy’deki Baruthane arazisi vatandaşa açılıyor. TOKİ’nin yeni projesine göre arazi dev bir parka dönüştürülecek. Alan, günübirlik turizm ve rekreasyon alanı şeklinde vatandaşların kullanımına açılacak.

Ataköy sahilindeki tek yeşil alan olan 60 bin metrekarelik arazi üzerinde yapımına başlanan 2 milyar TL’lik gayrimenkul projesi iptal edildi. TOKİ’ye ait arazi, halkın kullanıma sunulmak üzere yeşillendirilecek, alandaki tarihi yapılar restore edilecek. Ayrıca, bölgeye 3 kilometrelik sahil yolu yapılacak.

ATAKÖY SAHİLİ İSTANBULLULARIN

Ataköy sahillerine inşaat izninin 1991 yılında verildiğini, tarihi Baruthane binalarının da bulunduğu alanın ise 2010’da imar izniyle ihale edildiğini söyleyen TOKİ Başkanı M. Ergün Turan, “Mülkiyeti bize ait olan arazinin üzerindeki inşaat planını uygulamaktan vazgeçtik” diyerek tarihi ve kültürel öneme sahip olan alanın İstanbulluların kullanıma sunulması için harekete geçtiklerini aktardı.  564 ada 160 parselde park olarak düzenlenecek arazide “Park ve Rekreasyon Alanı” olacak şekilde imar plan değişikliği yapılacak.

PARK, YÜRÜME ALANLARI VE İSKELE

Turan, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’yle protokol imzalandığını ve araziyi 25 yıllığına belediyeye kiraladıklarını belirterek araziye park, yürüme alanları, iskele ve yeşil alan yapılacağını söyledi. TOKİ Başkanı, alandaki çalışmaların en kısa sürede tamamlanacağını ve vatandaşların kullanımına açılacağını ifade etti. “Ataköy sahilindeki arazi dışındaki sahil bandının da kullanım hakkı idaremize aittir” diyen Turan, İstanbullu vatandaşların Baruthane’den sahile uzanan yaklaşık 3 kilometrelik bir bant içerisinde denize girebileceklerini de söyledi.

Projeyi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın desteklediğini ifade eden TOKİ Başkanı Turan, alan üzerinde önemli mimarların proje çalışmalarına devam ettiği bilgisini vererek, “En kısa süre içerisinde Ataköy sahilini vatandaşlarımızın denizle bulaşabildiği bir alan haline getirip hizmete açacağız" şeklinde konuştu.