Ayder Yaylası’nda TOKİ öncülüğünde beş Bakanlığın ortaklaşa uygulayacağı kentsel dönüşüm projesi yaz sezonu sonunda başlayacak. Yatay yapıların inşa edileceği projeyle, altyapı ulaşım sıkıntıları da çözülecek.

Rize’nin Çamlıhemşin ilçesinde bulunan Ayder Yaylası’nın kültür ve doğasının korunmasının, Yayla’nın doğasıyla uyumlu bir yapı düzeninin hedeflendiği kentsel dönüşüm programı hazırlandı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, “Biz Ayder’i kirlettik, rezil ettik” ifadesiyle gündeme gelen Türkiye’nin önemli turizm merkezlerinden Ayder’i özüne döndürmek amacıyla TOKİ öncülüğünde uygulanacak dönüşüm projesi, beş Bakanlığın ortak çalışmalarıyla yürütülecek.

YÖRESEL VE EKOLOJİK HASSASİYET

Bölgenin ihtiyaçlarına cevap veren ve insan-doğa ilişkisini ön planda tutan bir yaklaşımla geliştirilecek kentsel dönüşüm projesinde az katlı ve yöresel mimariye uygun yapılaşmanın esas alınacağını söyleyen TOKİ Başkanı M. Ergün Turan, he türlü ekolojik hassasiyetin de göz önünde bulundurulacağını vurguladı.

Yöresel hassasiyetin gözetilerek ortak bir yaklaşımın benimseneceği dönüşüm projesinin ihalesi gerçekleştirildi. Yaz sezonundan sonunda çalışmaların süratle başlayacağı projede, TOKİ’nin 2014 yılından beri hemen her projesinde uyguladığı yatay mimari yaklaşım esas alınacak. Yapılar en fazla iki katlı olacak şekilde üretilecek, yaylanın altyapı ve ulaşım sıkıntıları çözüme kavuşturulacak. Ayrıca, tescilli ve korumaya değer yapıların rehabilitasyonu öncelik verilecek.   

AYDERLİLER PROJEYİ ÖNEMSİYOR

Yayladaki otel, restoran, pansiyon ve ev sahipleri de projeye destek veriyor. Ayderliler, TOKİ öncülüğünde yürütülecek çalışmaları önemsediklerini ve bu çalışmalardan haberdar olmayı istediklerini söylüyor.

Bölge halkının Ayder Yaylası’ndaki dönüşüme sıcak baktıklarını ifade eden Rize Valisi Erdoğan Bektaş, Ayder’in, sahip olduğu güzelliklerle yoğun ziyaret edilen önemli bir turizm merkezi olduğunu vurgulayarak, şöyle devam etti: “Güzel bir proje ortaya çıktı ve anlaşmaya varıldı. Yayla tipi turizm amaçlı bir kasaba oluşturulması kapsamında Ayder ilk olacak. Yıl sonunda Ayder’e ilk kazma vurulacak” dedi.

TÜRKİYE’NİN EN BÜYÜK YAYLA PROJESİ

2017’nin Ekim ayında Ayder Yenileme ve Koruma Projesi kapsamında yapılan Arama Konferansı’nda çalışmanın paydaşları ve Ayder halkıyla bir araya gelen TOKİ Başkanı Turan, dünyada model alınan bir uygulamayı hayata geçirdiklerini anlattı. 1 milyon metrekare alanda yürütülen çalışmanın, ülkemizde plancılık, mimarlık ve mühendislik açısından bir ilk olacağını söyleyen Turan, “Bugüne kadar bu büyüklükte yapılmış bir yayla projesi yok. Alanın tamamı birinci, ikinci ve üçüncü derece sit alanından oluştuğu alan, milli park ve yayla olmak üzere kadastro görmüş ve büyük kısmı özel mülkiyet yerleşim alanıdır” açıklamasında bulundu.

Bölgenin geleceği için ortak akılla en iyiyi bulma gayreti içinde olduklarına dikkat çeken Turan’ın katıldığı Arama Konferansı kapsamında, TOKİ tarafından yürütülen çalışmayla bölgede 100 kişilik teknik heyet incelemede bulundu.

158 YAPI İÇİN YIKIM KARARI ALINDI

1987’de Bakanlar Kurulunun kararıyla Turizm merkezi ilan edildikten sonra gelişi güzel yapılaşmanın başladığı Ayder, 1994’te milli park, 1998’de ise doğal sit alanı olarak korumaya alındı. Sonraki 2 yıl içinde Koruma Amaçlı İmar Planı oluşturulması gereken Ayder için imar planları hazırlanmadı.

Her geçen gün yapılaşmanın arttığı yayla ve çevresinde yüzlerce kişi, kaçak yapılaşma ile sit ve milli park yasaları kapsamında yargılandı.

Çamlıhemşin Belediyesi Meclisi, Ayder Yaylası’ndaki 290 yapıdan 158’i hakkında, kaçak ve ruhsata aykırı olduğu gerekçesiyle yıkım kararı aldı. Kaçak ve ruhsata aykırı yapıların yıkılması için Kamu İhale Kanunu'nun ilgili maddesi uyarınca hizmet alımı yoluyla açık ihaleye çıkıldı. Ancak yıkım ihalesine katılan firma olmayınca, kaçak yapılar yıkılamadı.

TOKİ’nin devreye girmesiyle ve uygulanacak olan yeni modelle Ayder Yaylası, imar kirliliği tartışmalarından kurtulacak.