Üsküdar Belediyesinin öncülügünde Kültür ve Turizm Bakanligi tarafindan restorasyonu yapilan Türbenin açilisina Kültür ve Turizm Bakani Ömer Çelik, Istanbul Valisi Vasip Sahin, Üsküdar Belediye Baskani Hilmi Türkmen ve vatandaslar katildi.

Törende konusan Kültür ve Turizm Bakani Ömer Çelik, ramazan ayinda bu tür bir açilisi yapiyor olmanin mutlulugunu yasadiklarini belirterek,  "Açilislar, Istanbul'un Mekke ve Medine'yle manevi bagini gösteren açilislardir. Bunlarin bu sekilde korunuyor ve restore ediliyor olmasi milletimizin buna olan ihtimamini gösteriyor. Hem Eyüp Sultan Hazretleri hem de Aziz Mahmut Hüdayi Hazretleri,Istanbul'un Hz. Peygamber'le olan bagini gösteriyor. Bu mekanlar, Istanbul ile Mekke ve Medine arasindaki sarsilmaz bagi gösteriyor. Açilisin bugüne denk geliyor olmasindan büyük bir memnuniyet duyuyorum" dedi.

Istanbul Türbeler Müze Müdür Vekili Mustafa Küçükasçi ise mekanin tarihi geçmisi hakkinda bilgiler verdi.

Türbenin sanat tarihi bakimindan çok önemli oldugunu dile getiren Küçükasçi, "Cumhuriyet döneminin ilk yillarinda süslemeler yapildi. En son yapilan restorasyonda bu ortaya çikti. 2013'te buranin restorasyonu basladi. Buralar hem ibret almak hem de geçmisle bag kurmak için önemli mekanlardir. Iç süslemeleri bakimindan buraya sahip çikildi. Içeride tarihi avizesi var, diger tarafta da bir kuyu mevcut. Onun da tahlilleri yapiliyor. Olumlu sonuç çikarsa insanlarin istifadesine sunulacak" ifadelerini kullandi.

Konusmalarin ardindan Kur'an-i Kerim tilaveti ve Istanbul Müftüsü Rahmi Yaran'in duasiyla türbe ziyarete açildi.