TOKI Baskani Turan, Ankara’nin Kalecik ilçesi, Çankiri, Kastamonu ve Karabük’ün Safranbolu ilçesindeki incelemelerinin ardindan Karabük'te Cumhurbaskani Recep Tayyip Erdogan’in istirak ettigi “Karabük Toplu Açilis” törenine katildi.

Turan, törenin tamamlanmasiyla birlikte denetimlerde bulunmak üzere Zonguldak’a geçti. TOKI Baskani Turan, Zonguldak’in Gökçebey ilçesinde yapimi planlanan konut projesinin arazini Belediye Baskani Vedat Öztük ile birlikte gezdi. Araziyi inceleyen TOKI Baskani, belediye yetkililerinden bilgi aldi.

Devrek’in Çaydegirmeni Beldesi’ne 566 konut

Turan, Gökçebey Ilçesi’nin ardindan Devrek’in Çaydegirmeni Beldesi’ne geçti. TOKI’nin Çaydegirmeni'nde gerçeklestirdigi uygulamalari yerinde gören TOKI Baskani, Belediye Baskani Satilmis Gebes ile birlikte yapimi devam eden 566 konutluk insaat alaninda denetimlerde bulundu.

Devrek’te konut planlanan arazide inceleme

Çaydegirmeni’ndeki incelemelerinin ardindan Devrek'e geçen M. Ergün Turan’i Devrek Belediye Baskani Mustafa Semerci karsiladi. TOKI Baskani ve Semerci konut yapilmasi planlanan araziyi gezdi.

Akçakoca’da saha incelemesi

Incelemelerini Akçakoca’da devam ettiren TOKI Baskani Turan, Akçakoca Belediye Baskani Cüneyt Yemenci ile konut projeleri ile ilgili sahada bilgi aldi.

Düzce’ye 300 yatakli hastane

Turan daha sonra Düzce’ye geçti. TOKI Baskani, 300 yatakli Düzce Devlet Hastanesi’ni yil sonuna kadar Saglik Bakanligi’na teslim edilmesinin planlandigini belirtti. Turan, Düzce merkezindeki 198 konutluk Kentsel Dönüsüm Projesinin insaatinin hizla devam ettigini açikladi.

Hendek’e 100 yatakli hastane

Hendek’te TOKI’nin gerçeklestirdigi uygulamalari inceleyen Turan, 100 yatakli Hendek Devlet Hastanesi’nin ise en kisa süre içinde hizmete girecegini ifade etti.

Turan, Sakarya’daki santiyeleri gezdi

TOKI santiyelerini gezmek amaciyla Sakarya'ya gelen M. Ergün Turan, burada yaptigi açiklamada, Hendek ilçesindeki devlet hastanesini 1,5 aya kadar teslim edeceklerini ifade etti. Turan, “Karasu'daki hastanemizin de geçici kabulleri yapildi. 15-20 güne kadar Saglik Bakanligi’na teslimini gerçeklestirecegiz. Sapanca Devlet Hastanesi de tamamlandi. Bu hastanemiz de halkimizin hizmetine girecek.” dedi.

16 stadyum insaati devam ediyor

Sakarya’ya gerçeklestirilen en önemli yatirimlarindan birinin Sakaryaspor Stadi olduguna dikkat çeken TOKI Baskani Turan, Gençlik ve Spor Bakanligi’nin istegi dogrultusunda Türkiye'de 16 stadyumun insaatini sürdürdüklerini kaydetti.

Türkiye’nin 50 yillik ihtiyacini karsilayacak

Statlarin koltuk kapasitesinin yaklasik 400-412 bin oldugunu vurgulayan Turan, sözlerini söyle sürdürdü; “Bu statlarla Cumhuriyet Tarihi’nde yapilmis toplam yatirimdan daha fazla yatirim, son 3-4 yil içinde gerçeklestiriliyor. Büyük sevinç duyuyorum çünkü gerçekten önümüzdeki kusaklar, 20-30 yil boyunca belki de bu isle bir daha ugrasmayacak. Hem Gençlik ve Spor Bakanligi hem de Saglik Bakanligimizin uhdesinde yaptigimiz isler, önümüzdeki 20-30, belki 50 yillik ihtiyaci karsilayacak düzeyde.”

Turan, Sakarya Stadyumu ve 16 stadin dünya ölçeginde, UEFA kriterlerinde yapildigini vurgulayarak, insaatlarda son teknolojinin kullanildigini anlatti.

Avrupa’da birçok statta olmayan özellikleri bulunuyor

TOKI tarafindan insa edilen statlarda Avurpa’daki birçok statta olmayan özelliklerin bulunduguna isaret eden M. Ergün Turan, “Sakaryaspor Stadi da bunlardan bir tanesi. 25 bin kapasiteli seyir alani gerçekten çok güzel. Farkli ambiyansi olan bir stat. Insallah yil sonuna dogru bir sikinti olmazsa Sakaryaspor Stadyumu'nu Bakanligimiza teslim etmis olacagiz.” seklinde konustu.