TOKİ tarafından Batman’da yapılacak millet bahçesinin ihalesi gerçekleştirildi. 38 bin metrekarelik alanda kurulacak Batman Millet Bahçesi’yle şehre, içinde yürüyüş parkuru, spor alanları, tema bahçeleri ve oyun havuzları olan yeni bir sosyal alan kazandırılacak.

TOKİ, millet bahçesi projeleriyle kentlerde vatandaşların kaliteli zaman geçireceği kentsel açık alanlar oluşturuyor. Kişi başına düşen yeşil alan miktarının artırıldığı millet bahçeleriyle sosyal etkileşim ve iletişim hedeflendiği sosyal mekânlar da vatandaşların hizmetine sunuluyor. Bu kapsamda eski Batman Stadı’nın bulunduğu 38 bin metrekarelik alan, bitki ve peyzajıyla Batman’a yeni bir soluk getirecek millet bahçesine dönüştürülüyor.

ÇOÇUKLAR İÇİN OYUN ALANI, ÖĞRENCİLER İÇİN MİLLET KIRAATHANESİ

Batman Millet Bahçesi, sosyal donatı alanları, millet kıraathanesi, yürüyüş parkurları, dinlenme ve piknik alanları ve yeşiliyle doğayla iç içe yepyeni bir sosyal yaşam alanı olarak projelendirildi. Çocuklar için iki yeşil oyun tepesi ve macera köprüsü barındıran büyük bir oyun alanının tasarlandığını projede her yaşta kullanıcı için kültürfizik alanları da tasarlandı. 

Millet bahçesinde öğrencilerin kitap okuyabileceği, ders çalışabileceği millet kıraathanesi de bulunuyor. İkramların ücretsiz olduğu millet kıraathanesinde öğrenciler internet, fotokopi ve tarayıcıdan da herhangi bir ücret ödemeden yararlanabilecek. 

 MEŞE, ÇİTLEMBİK VE YÖREYE ÖZGÜ MEYVE AĞAÇLARI

Toplam çocuk oyun alanının 2 bin 415 metrekare olduğu millet bahçesinde çok amaçlı etkinlik alanları 4 bin 540 metrekare olarak planlandı. 6 bin 800 metrekarelik alanda tematik bahçelerin yer aldığı projede 13 bin metrekarelik çayır çimi bulunuyor. Koşu, yürüyüş ve gezinti parkurunun kenarı ile bahçenin girişlerine yakın noktalarda beş çeşme de yer alıyor.

Peyzaj düzenlemelerinde meşe ve çitlembik ağaçlarının kullanıldığı projede yöreye özgü türlerden seçilecek meyve ağaçlarına da yer verildi.