Selçuklu ve Osmanli mimarlik tarihinin sentezi Millet Camii’nin açilisi 3 Temmuz 2015 tarihinde Cumhurbaskani Recep Tayyip Erdogan tarafindan gerçeklestirildi. Millet Cami açilisindan bu yana onbinlerce vatandasin akinina ugradi. Cumhurbaskani Recep Tayyip Erdogan, açilista yaptigi konusmada cami ile ilgili önemli bilgiler vermisti.
 
“Kültürümüzün kadim mimari anlayisini yeni bir yorumla ihya etmeyi basardik ”
 
Cumhurbaskani Erdogan konusmasinda; “Bu caminin gerek mimarisi, gerek külliye bütünlügü içindeki konumuyla hem bölgeye, hem Ankara'ya, hem de ülkemize çok önemli katkilar sagladigina inaniyorum. Bizim medeniyetimizin en önemli maddi unsurlari camilerimizdir. Insa edilen her cami bu topraklara vurdugumuz yeni bir mühürdür. Bu mühürlerin her biri de cografyamizdaki tapu senetlerimizdir. Bir dönem maalesef her alanda oldugu gibi cami insaatlarinda da Allah'in insanlara bahsettigi en güzel vasiflardan biri olan estetik anlayisini kaybetmistik. Sadece dört duvardan, sadece toprak ve beton yiginlarindan ibaret köyler, kasabalar, sehirlerle birlikte camiler de insa etmistik. Hamdolsun, büyük bir mücadele sonunda biz yeniden tarihimizin, kültürümüzün kadim mimari anlayisini, yeni bir sentezle, yeni bir yorumla ihya etmeyi, ayaga kaldirmayi basardik. Cumhurbaskanligi Külliyesi'nin, tüm ana ve yardimci binalariyla iste bu mimari anlayisin en seçkin, en ihtisamli örneklerinden biri oldugunu düsünüyorum." dedi.
 
Caminin oturumu 5 bin 177 metrekare üzerine
 
Erdogan, caminin oturumunun 5 bin 177 metrekare oldugunu, bodrum, namaz kati ve mahfil katindan olustugunu, ana kubbe ve dört yarim kubbe ile örtülü bulundugunu anlatti.
 
Cumhurbaskani Recep Tayyip Erdogan, konusmasini söyle sürdürdü:
 
"Yarim kubbelerin bitiminde her birinde iki serefe olan, yüksekligi yaklasik 60 metreyi bulan dört adet minare mevcuttur. Ana kubbe iç çapi, yaklasik veriyorum rakamlari, 21 metredir. Ana kubbenin zeminden yüksekligi içten yaklasik 30 metredir. Yarim kubbelerin iç yariçapi, yine yaklasik veriyorum, 8 metredir. Cami girisindeki taç kapi, 2 metre 80 santim genisligindedir. Açilir bölümü 3 metre 75 santim olan ve toplam 6 metre 75 santim dograma yüksekligine sahip olan kapi, mermer kaplama ve metal süslemelerle olusturulmustur. Karsilama yazisi olarak Rad Suresi 24. ayet ile taçlandirilmistir."
 
Engellilerin girisi için özel rampa düzeni olusturuldu 
 
Camiye engellilerin girisi için rampa düzeniyle yan girislerin olusturuldugunu belirten Erdogan, istenirse bayanlarin da ayri olarak bu bölümden giris yapabileceklerini kaydetti. Binada, namaz alani ve abdesthanelere dikey ulasimi saglayan iki adet asansörün mevcut oldugunu aktaran Cumhurbaskani Erdogan, "Abdesthaneler, bodrum kat, zemin kat, birinci kat olmak üzere 6 bölüm halinde düzenlenmistir. Toplam abdesthaneler, 138 kisiye ayni anda hizmet verebilmektedir" dedi.
 
Cumhurbaskani, zemin katta yönetim bölümü, imam odasi ve sohbet odasinin da yer aldigini ifade ederek, namaz alani içerisinde müezzin mahfili, mihrap, minber, vaaz kürsüsünün bulundugu, ayni anda yaklasik 3 bin kisi namaz kilabilecek sekilde düzenlendigi bilgisini verdi.
 
Camideki bütün hat projelerini hat sanatçisi Hüseyin Kutlu'nun, grafik ve tezyinatin tatbikatini ise nakkas Semih Irtes'in yaptigina isaret eden Erdogan, "Camideki hat sanatinda ayetler devlet, adalet, hak, dogruluk mesajlari üzerine seçilerek tanzim edilmistir" diye konustu.
 
Selçuklu ve Osmanli mimarlik tarihinin sentezi
 
Cumhurbaskani Erdogan, caminin, arazi içerisindeki diger yapilarla uyum içerisinde, Selçuklu ve Osmanli mimarlik tarihinin bir sentezi olarak, yerleskedeki kütlesel bütünlügü tamamlayacak ve kible aksini vurgulayacak sekilde yerlestirildigini kaydetti.
 
Yan cephelerde ve kubbelerde kullanilan bol miktarda pencereyle, iç mekanda dogal isigin gücü kullanilarak manevi bir atmosfer saglanmasi amaçlandigini aktaran Cumhurbaskani su bilgileri verdi:
 
"Ibadet edenleri dis dünyadan yalitmak ve iç atmosfere zenginlik vermek amaciyla cami pencereleri çepeçevre vitraylarla kaplandi. Üzerinde bulunan ince Selçuklu desenlerinin detaylariyla stilize edilmis tasarimiyla taç kapisi ibadete gelenleri iç mekana dogru yönlendiriyor. Girisin iki yaninda uzanan genis saçaklar altindan son cemaat alanina açilan çok sayida kapi, yapinin meydanla bütünlesmesini sagliyor. Genis saçaklarla yari kapali hale getirilen giris terasi, dinlenme, bekleme, ibadet gibi amaçlar için meydanla beraber kullanilabiliyor. Cami girisinde taç kapinin ardindaki küçük kubbe, cemaatin bir sonraki mekan olan ana ibadet alanina geçise hazirliyor. Caminin iç mekani kubbeli ve kemerli kisimlarin birbirine baglanisindaki oranlar, iç içe mekanlariyla bu mekanlari belirleyen sivali, ahsap ve mermer kaplamali farkli duvar yüzeyleriyle etkileyici bir atmosfer olusturuyor."
 
Kongre merkezinin insaati devam ediyor
 
Hat sanati ve içerigindeki mesajlarla minber ve kürsünün tasarim bütünlügünün cemaatin dikkatini kibleye yönlendirdigini ifade eden Erdogan, "Mihrap üzerindeki yarim kubbeyle bütünleserek ibadet alaninin tümünü kucakliyor ve hemen karsimda, sizlerin de arkasinda Kongre Merkezi'nin insaati devam ediyor. Insallah yil sonuna kadar Kongre Merkezimizin bu insaatini da tamamlayip, bundan böyle özellikle bakanliklarimiz olsun, kamu kurumlarimiz olsun tüm toplantilarini burada rahatlikla yapabilecek" diye konustu.
 
5 milyon cilt eser alabilecek kütüphane insa edilecek
 
Caminin kible kisminda, çok amaçli salonlarin oldugu bir merkezin yer aldigini anlatan Erdogan, bu merkezin hemen sag tarafinda, 5 milyon cilt eser alabilecek sekilde en ileri teknolojiye sahip Cumhurbaskanligi Kütüphanesi'nin suanda projelerinin bittigini kaydetti. Erdogan, "Ondan sonra onlarin insaatina baslayip en geç 1,5- 2 yil içerisinde oralar da bitecek ve böylece Cumhurbaskanligi Külliyesi tamamlanmis olacaktir" dedi.
 
Caminin hayirli olmasi temennisinde bulunan Cumhurbaskani Erdogan, “Camimiz, Bestepe Millet Camii ve Kongre Merkezi milletimize hayirli olsun” dedi.
 
Caminin, Ankara'ya ve bölgeye kazandirilmasinda emegi geçenlere tesekkür eden Erdogan, “Bu camide kilinacak namazlarin, edilecek dualarin Allah katinda kabul olmasini niyaz ediyorum. Bu vesileyle bir kez daha sizlerin, milletimizin ve tüm Müslümanlarin mübarek ramazan ayini ve cuma gününü tebrik ediyorum” diye konustu.
 
Cumhurbaskani Erdogan'in konusmasini tamamlamasinin ardindan, Diyanet Isleri Baskani Prof. Mehmet Görmez tarafindan dua okundu.
 
Dua sonrasinda Erdogan ve beraberindekiler kurdele keserek, caminin açilisini gerçeklestirdi.
 Açilisa, Cumhurbaskani Erdogan'in yani sira TBMM Baskani Ismet Yilmaz, Basbakan Ahmet Davutoglu, Basbakan Yardimcilari Yalçin Akdogan, Numan Kurtulmus ve Ali Babacan ile Adalet Bakani Kenan Ipek, Kalkinma Bakani Cevdet Yilmaz, Ulastirma, Denizcilik ve Haberlesme Bakani Feridun Bilgin, Orman ve Su Isleri Bakani Veysel Eroglu, Çevre ve Sehircilik Bakani Idris Güllüce, Gida, Tarim ve Hayvancilik Bakani Mehdi Eker, Gümrük ve Ticaret Bakani Nurettin Canikli, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakani Fikri Isik, Aile ve Sosyal Politikalar Bakani Aysenur Islam, Ekonomi Bakani Nihat Zeybekci ve Cumhurbaskanligi Genel Sekreteri Fahri Kasirga ile TOKI Baskani M. Ergün Turan katildi.