Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Bitlis ziyaretinde kentsel dönüşüm projeleri, millet bahçeleri, parklar, altyapı ve üstyapı çalışmalarını yerinde inceleyerek bilgi verdi.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Bitlis’te TOKİ tarafından yapılan yeni sanayi bölgesindeki yaklaşık 412 ticari ünitenin dönüşümüne İl Özel İdaresi ve Bakanlık tarafından da gerekli desteğin verileceğini söyledi.

“BİTLİS DERESİ ACİLEN DÖNÜŞTÜRÜLMELİ”

Bitlis ziyaretinde kentsel dönüşüm, millet bahçeleri, parklar, altyapı ve üstyapı çalışmalarını inceleyen Murat Kurum, Bitlis-Tatvan kara yolu üzerinde yapılması planlanan Tekstil Kent alanında incelemelerde bulunarak, Tekstil Kent Projesi'nin istihdam ve vatandaşların gelirinin artması anlamında Bitlis için büyük önem arz ettiğini açıkladı.

Kent merkezinden geçen Bitlis Deresi'nin vatandaşların can ve mal güvenliği açısından acilen dönüştürülmesinin önemine dikkat çekerek, “Bu çerçevede daha önce TOKİ tarafından yapılan yeni sanayi bölgesinde yaklaşık 412 ticari ünitenin, İl Özel İdaresi eliyle ve oradaki vatandaşlarımızla görüşerek dönüşümünü hep birlikte sağlayacağız. Buraya hem İl Özel İdaremiz hem Bakanlığımız hem de TOKİ gerekli desteği verecektir” açıklamasında bulundu.

Bir kısım hak sahibi vatandaşın ödemelerinin yapılacağını, kalan kısımla alakalı da uzun vadeli borçlandırma uygulanacağını aktaran Kurum, dönüşümü maliyet bedelleri sağlayacaklarını söyleyerek şöyle devam etti: “Burası Bitlis için önemli bir güzergah. Bu güzergahı bir an önce temizlememiz gerekiyor ki zaten bu, proje öncesinden başlamıştı. İnşallah kısa sürede burayı bitirip neticelendirmek istiyoruz.”

66 KİLOMETRE ATIK SU, 83 KİLOMETRE İÇME SUYU HATTI

Kentteki içme suyu ve kanalizasyon hattı inşaatının 2019 yılı içerisinde tamamlamasının planlandığını belirten Kurum, toplamda 66 kilometre atık su, 83 kilometre içme suyu hattıyla vatandaşların daha düzenli içme suyu ve kanalizasyon altyapısına kavuşacağını aktardı.

Hatların tamamıyla yenileneceğini vurgulayan Murat Kurum, hatların ihale bedelinin yaklaşık 53 milyon TL olduğunu, bununla birlikte fiyat artışlarıyla beraber 60 milyon TL olarak öngördüklerini kaydetti. Atık su arıtma tesisinin projesini İller Bankası Genel Müdürlüğünün çizeceğini, bunun ihalesinin ise önümüzdeki yıl yapılacağının ifade eden Kurum, Bitlis'in içme suyu, kanalizasyon altyapısı ve atık su arıtma tesisinin 2019 yılında çözüme kavuşmuş olacağını söyleyerek, şunları kaydetti:

“PROJELERİ ÖNCELİK SIRASINA GÖRE HAYATA GEÇİRECEĞİZ”

"Akabinde ilçeleri de kapsayan bir proje gerçekleştireceğiz. Bu projeye ilişkin hem atıkların bertaraf tesisi hem de atık suların arıtmalarıyla alakalı Çevre Yönetimi Genel Müdürlüğümüz çalışacak. Projenin bitmesiyle 2023 yılına kadar hiçbir atık suyu Van Gölü'ne bırakmayacağız. Bu da hem turizm açısından hem bölge insanının sağlığı ve tarım açısından bizim için çok büyük önem arz ediyor. Projelerimizi öncelik sıralamasına göre hayata geçireceğiz. 2019 yılında bu projeleri bitirip Bitlis'imize kazandırmış olacağız.”

PARKA ŞEHİDİN ADI VERİLDİ

2016 yılında Beşiktaş'ta yaşanan patlamada şehit olan Emniyet Amiri Kadir Yıldırım'ın adının verildiği parkın açılışına da katılan Murat Kurum, Bakanlığın hibe kapsamında kentte dört park inşaatını tamamladığını, üç parkın inşaatını valiliğin yaptığını söyledi.

7 bin 800 metrekare alan üzerine kurulan Şehit Emniyet Amiri Kadir Yıldırım'ın adının verildiği parkın Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca finansının gerçekleştirildiğini belirten Kurum, parkta oyun, yürüyüş alanları, yeşil alanlar, futbol sahası ve dinlenme alanıyla vatandaşların güzel vakit geçirecekleri bir park olduğunu dile getiren Kurum, “Bitlis'in kalkınması, ekonomisi ve istihdamı adına Bakanlık olarak üzerimize düşeni yapacağız" dedi.