Birlik Vakfi Ankara Subesi'nde, “Konut Üretiminde TOKI’nin Yeri ve Yeni Projeleri” konulu sohbet toplantisina katilan TOKI Baskani M. Ergün Turan, 2002 yilindan bu yana geçen 13 yillik süreçte, yaklasik 700 bin konut ve 8 bine yaklasan sosyal donati üretim rakamlarina ulasildigini açikladi. Turan, “Bugün ülkemizde 3 milyon vatandasimiz TOKI konutlarinda yasiyor ve bu çabamiz araliksiz sürüyor.” dedi.

Turan sözlerini söyle sürdürdü; Dönemin sartlarinda, özellikle dar gelirli vatandaslar için, ‘acil barinma ihtiyaçlarina’ dönük, düsük bütçeli uzun vadeye yayilmis ödeme kosullari olan, ekonomik açidan cazip konutlar üretmek esasti. TOKI insanlarimiza birer yuva sunma idealiyle çalisirken, üretimler de o günün sosyal ve ekonomik sartlari dogrultusunda gerçeklesti. O gün yapilan üretimler, kisi basina milli gelirle dogru orantili olarak üretildi.

“BUGÜN BASKA BIR SAFHADAYIZ”

Bugün ise baska bir safhadayiz; gelir seviyesi, yasam beklentisi yukari tasinmis bir ülke olarak, vatandaslarimizin da dogaldir ki TOKI’den beklentileri de farklilasti, gelisti, daha üst seviyeye tasindi. Insanlarimiz artik sadece “barinma” ihtiyacini gidermek degil, çevre ile etkilesimini artiracagi, kendisine sosyallesme imkâni sunan sosyal yasam alanlari talep ediyor.

YATAY MIMARIDE KONUT ÜRETIMI

Birincil hedefimiz alt ve orta gelir gruplarina yönelik nitelikleri artirilmis sosyal konut üretimidir. Yol haritamizdaki en önemli unsurlardan biri 64. Hükümetimizin programinda da yer aldigi üzere, basta kadim sehirlerimiz olmak üzere tüm projelerimizde dikey degil yatay bir yapilasma olacaktir.

“MAHALLE KÜLTÜRÜNDE PROJELER ÜRETIYORUZ”

Huzur buldugumuz bu geleneksel yasam kültürünün modern sehirlerimizde hayat bulmasi için, TOKI olarak artik, sosyal ihtiyaçlara cevap verecek, mahalle kültürünün olusmasina imkân taniyan projeler üretiyoruz. Mesela Istanbul Kayasehir’de yürütmekte oldugumuz 2.618 konutluk pilot proje, “mahalle kültürü” felsefesinin önemli bir adimidir. Bu projede, içinden cadde geçen, etrafinda tek katli dükkânlarin, bisiklet yollarinin, spor alanlarinin, caminin ve çarsinin oldugu; büyük bir meydana açilan, meydanda kafe ve restoranlarin bulundugu bir mahalle konsepti yer aliyor. 0-5 yas okul öncesi çocuk grubundan üniversite gençligine, kadinlardan erkeklere, tüm nüfus profillerine dönük sosyal ihtiyaçlari düsündük.

YEREL MIMARIYE ÖNCELIK

Önemle üzerinde durdugumuz bir diger unsur ise “Yerel mimariye öncelik vermek”tir. Yeni sehirler insa ederken, sadece binalar insa etmiyoruz, bir medeniyet algisinin, yerel olanin yansimasini olusturuyoruz. Mesela Mardin’de kemerleri, Nevsehir’de Kapadokya’nin tüflerden olusan yöre cografyasina ait taslarini kullaniyoruz.

KALITESI VE NITELIKLERI ARTTIRILMIS SOSYAL KONUT ÜRETIMI

Temel üretim disiplinlerinden bir digeri ise Mutlak Kalite yaklasimidir. “Kalitesi ve nitelikleri artirilmis sosyal konut üretimi” idaremizin öncelik siralamasinda birinci siradadir. Kalite kavramini, TOKI olarak 2023 vizyonuna ulasabilmemizin temel kosulu olarak kabul ediyoruz.

KONUTLARIN YÜZDE 85’I SOSYAL KONUT NITELIGINDE

TOKI sosyal konut üreten bir kurumdur. Kurulus amaci da esasen budur. Ürettigimiz konutlarin %85’i sosyal konut niteligindedir. Bu konutlar öncelikle dar ve orta gelir düzeyindeki vatandaslarimiza verilmektedir. Bu gruplarin içerisinde engelliler, sehit aileleri ve maluller ile emekliler için ayri bir kontenjan ayirmis durumdayiz.

EMEKLILERIMIZ UYGUN KOSULLARDA KONUT SAHIBI OLACAK

64. Hükümet programinda da ifade edildigi gibi; emeklilerimizi uygun kosullarla ev sahibi yapacagiz. Evi olmayan emekliler için her projeden ayirdigimiz konut orani %25’dir. 240 aya kadar vadeli satis yapilmaktadir. Taksit oranlari 250 TL’den baslamakta ve sehirlere göre fiyat araligi degismektedir. Ayrica emekli derneklerinin organize olup Valiliklere basvurmasi ile emeklilere yönelik konutlar da projelendirilmektedir. Karabük, Ardahan gibi… “Emekliye Ikinci Bahar Projesi” olarak ilan ettigimiz bu hizmet kapsaminda ilk asamada 17 ilde insa edilecek toplam 4 bin 340 konut için 9-30 Aralik 2015 tarihleri arasinda emeklilerin ön taleplerini alacagiz.

INSA EDECEGIMIZ KONUTLARIN YÜZDE 40 KENTSEL DÖNÜSÜM IÇERIKLI OLACAK

TOKI, kentsel dönüsüm kapsaminda yerel yönetimlerle birlikte büyük projeler baslatmistir. 57 sehrimizde yerel yönetimle isbirligi içinde 394 kentsel dönüsüm projesi yürütüyoruz. Bu çalismalar kapsaminda 79 bin konutu tamamladik. Idare olarak bugüne dek 281 bin 587 konutluk gecekondu dönüsüm çalismasi projelendirdik. Kentsel dönüsüm çalismalarini yürütürken savundugumuz ve uyguladigimiz temel prensip ise yerinde dönüsüm. Önümüzdeki süreçte TOKI olarak insa edecegimiz konutlarin %40’ini Kentsel Dönüsüm içerikli projeler olusturacak.