Burdur’un Bozkurt Mahallesi Depremevleri bölgesinde kentsel dönüşüm projesi kapsamında 708 konut ile 42 iş yeri inşa ediliyor.

Büyük Burdur depreminden sonra yapılan Bozkurt Mahallesi’ndeki Depremevleri bölgesine inşası planlanan TOKİ konutlarıyla ilgili Burdur Belediyesi konferans ve sergi salonunda bir toplantı düzenlendi. Depremevleri’nde oturan Bozkurt Mahallesi sakinlerinin de katıldığı toplantıda konuşan TOKİ Kentsel Dönüşüm Dairesi Başkanı Gürol Konyalıoğlu, hak sahipleriyle kentsel dönüşüm projesi kapsamında yapılacak konutlarla ilgili ayrıntıları paylaştı.

Proje kapsamında 59 bloktan oluşan 708 konutun inşa edileceğini söyleyen Konyalıoğlu, bölgeye konutun yanı sıra 42 iş yeri, yeşil alan, kültür merkezi, sağlık ocağı ve karakol gibi ihtiyaç alanlarının da ekleneceğini belirtti.

DÖNÜŞÜMDE YÖRESEL MİMARİ ÖN PLANDA

Kentsel dönüşüm projesinin tasarımını oluştururken, bölgenin yöresel mimari özelliklerini, Burdur halkının alışkanlıklarını, geleneksel yaşamlarını ve iklimsel koşulları dikkate aldıklarını aktaran Gürol Konyalıoğlu, mahalle konseptinde planlanan projede, yapıların en fazla 8 katlı olacak şekilde inşa edileceğini ifade etti.

Bozkurt Mahallesi’nde 318 hak sahibi olduğunu ve 708 konuttan 318’inin mevcut hak sahiplerine verileceğini söyleyen Konyalıoğlu, şöyle konuştu: “Şuanda 64.80 metrekaresi olan hak sahiplerinin 150’si, 69.95 metrekarelik konutlara bedelsiz sahip olabilecek. Geri kalan 168 hak sahibi ise, inşaat bitim tarihi itibarıyla 10 bin TL’yi geçmeyecek bedellerle 15 yıl borçlanarak yeni evlerine sahip olabilecek.”

“650 TL’LİK KİRA YARDIMI YAPILACAK”

Belediyenin elindeki araziyi bedelsiz verdiğini, TOKİ’nin de vatandaşlar için çeşitli kolaylıklar sağladığı, daha düşük bedelle nitelikli bir yaşam alanı yaratmayı hedeflediğini kaydeden Konyalıoğlu, 3 yılda tamamlanması öngörülen projenin inşaat sürecinde hak sahiplerine 650 TL’lik kira yardımı yapılacağını söyledi. Ödemelerin konutların teslim edilmesiyle başlayacağını söyleyen Konyalıoğlu, daha önce herhangi bir ödeme yapılmayacağı bilgini paylaştı.