Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı tarafından Bursa’nın Orhaneli ilçesi Fevzipaşa Mahallesi’nde ve Malatya’nın Darende ilçesi Balaban Beldesi’nde inşa edilecek toplam 290 konutun ihalesi gerçekleştirildi.

Bursa Orhaneli’de 148, Malatya Darende’de 142 konutun bulunduğu, geleneksel mimariden izler taşıyan projeler, az katlı yapıları ve konut sakinlerine sağladığı nitelikli sosyal çevre imkânlarıyla ön plana çıkıyor. İhalesi gerçekleştirilen konut projelerinde ayrıca alt yapı ve çevre düzenlemesi işleri de yer alıyor.

BURSA’YA YÖRESEL MİMARİDE 148 KONUT

Bursa Orhaneli Fevzipaşa Mahallesi’nde inşa edilecek 148 konutun ihalesi 14 Şubat’ta gerçekleştirildi. Yükseklikleri zemin+3 olan konutların 7’si 1+1, 53’ü 2+1 ve 88’i 3+1 kat planına sahip olacak şekilde tasarlandı.

Yerel dokuyu geleceğe aktarma vizyonuna sahip TOKİ, mimaride şehirlerimizin yöresel dokusunu ön plana çıkarmayı amaçlayan üretimlerine devam ediyor. Orhaneli’nin eski Türk evlerinin mimari dokusu dikkate alınarak tasarlanan projede; ahşap görünümlü cephe kaplamaları, zemin kat seviyesinde taş kaplamalar, dekoratif pencereler, söveler, kat silmeleri, payandalar, cumba görünümlü çıkmalar modernize edilerek uygulanıyor.

Kente değer katacak yeni bir yaşam merkezinin hedeflendiği projeyle, parkı, peyzajı, oyun ve spor alanlarıyla nitelikli bir sosyal çevre imkânı sunuluyor.

TOKİ, MALATYA DARENDE’DE 142 KONUT İNŞA EDECEK

13 Şubat’ta ihalesi gerçekleştirilen Malatya Darende Balaban beldesinde inşa edilecek 142 konutluk projede ayrıca ticaret merkezi, cami ile altyapı ve çevre düzenleme işleri de yer alıyor. Az katlı konut tasarımıyla ön plana çıkan yatay mimari konseptli projede yükseklikleri zemin+2 olan konutlar 2+1 planında inşa ediliyor.

Geleneksel konutlarda yer alan mimari anlayışın modernize edildiği konut projesinde, Malatya’ya ait yerel mimari göz önünde bulunduruluyor. Cephelerde ve zemin kat seviyesinde yöresel taş kaplama, dekoratif pencereler ve  söveler kullanılan projeyle, yerleşim alanı nitelikli sosyal çevre olanağı sunan yeni bir yaşam merkezine dönüşüyor.