Diyanet İşleri Başkanlığının talebi üzerine Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından “Cami Tasarım Fikir Yarışması” düzenleniyor.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından Diyanet İşleri Başkanlığının talebi üzerine 4734 sayılı Kamu İhale Kanunu’nun 23’üncü maddesiyle “Mimarlık, Peyzaj Mimarlığı, Mühendislik, Kentsel Tasarım Projeleri, Şehir ve Bölge Planlama ve Güzel Sanat Eserleri Yarışmaları Yönetmeliği” doğrultusunda şehir ve cami estetiği açısından ilk olma özelliği taşıyan “Cami Tasarım Fikir Yarışması” düzenleniyor.

GEÇMİŞİN MİMARİ HASSASİYETLERİ GÖZETİLECEK

200 ve 1000’er kişi kapasitesine sahip camilerin projelendirilmesinin amaçlandığı yarışmada tasarımlar çağın teknolojik imkânlarından yararlanılarak geçmişin mimari ve sanatsal hassasiyetleri üzerine inşa edilecek.

Daha çok şahıs ve derneklerce yapılan camilerin dayanıklılık ve güvenlik başta olmak üzere fonksiyon yeterliliklerinin denetim altına alınarak standart hâle getirilmesi ve İslam medeniyetiyle günümüz arasında cami mimarisi açısından oluşturulacak köprüye ışık tutulması hedefleniyor.

BAŞVURULAR 10 MART'TA BAŞLAYACAK

Sadece mimarların katılabileceği yarışmaya ekip olarak da katılım yapılabilecek. Şehir planlama, peyzaj mimarlığı, iç mimarlık, mühendislik, ilahiyat, sosyoloji, mimarlık tarihi, sanat tarihi gibi meslek gruplarının oluşturacağı ekibin başında mimar olması şartı aranacağı yarışma kapsamında projeler, 10 Mart 2019 tarihine kadar teslim edilecek. Yarışma sonuçları 3 Mayıs 2019 tarihinde açıklanacak.

Yarışma hakkında detaylı bilgiye www.diyanethaber.com.tr, şartname ve eklerine www.camitasarimi.com web adresinden ulaşılabilir.