Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı’nın “Çankırı Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Projesi” kapsamında inşa ettiği 163 konutun hak sahipleri, 5 Şubat günü Çankırı Atatürk Kültür ve Sanat Merkezi’nde noter huzurunda gerçekleştirilen kura ile belirlendi.

TOKİ ile Çankırı Belediyesi arasında imzalanan protokol kapsamında gerçekleştirilen kentsel dönüşüm projesinde yerinde dönüşüm esas alınarak ve hak sahipleriyle uzlaşılarak proje alanındaki yıkımlar gerçekleştirildi. 1. etapta inşası tamamlanan 274 konut daha önce hak sahiplerine teslim edilirken; 2. etapta inşaatı devam eden projedeki 39’u 2+1, 124’ü 3+1 planında 163 konutun hak sahipleri 5 Şubat günü çekilen kurayla belirlendi.
 

GELENEKSEL MİMARİ VE MODERN TEKNİKLER

Çankırı’daki “Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Projesi”nde geleneksel mimarinin kendine özgü güzelliği, modern malzeme ve tekniklerle günümüze taşınırken; cephelerde zemin kat seviyesinde taş kaplamalar, ahşap görünümlü kaplamalar, kat silmeleri ve geleneksel Türk evini yansıtan çıkmalar kullanılıyor. Ayrıca, yerleşim alanı, nitelikli sosyal çevre imkânı sunan, kente değer katacak yeni bir yaşam merkezine dönüşüyor.