Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı kabinede Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na Emlak Konut GYO Genel Müdürü Murat Kurum getirildi.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı görevine getirilen Murat Kurum, Bakanlıkta düzenlenen devir teslim töreniyle görevi Mehmet Özhaseki’den devraldı. Görevine başlayan Murat Kurum, milletin ve devletin malını koruyacaklarını ve deneyimlerini bakanlığa en iyi şekilde aktarmaya çalışacaklarını söyledi.

Yeni sistemle birlikte Bakanlığının görev ve yetkilerinin biraz daha arttığını belirten Kurum, "Biz de mevcut çalışma arkadaşlarımızla üzerimize düşen neyse gece gündüz çalışacağız, tevazu içerisinde olacağız. Alçak gönüllü olacağız" açıklamasında bulundu. Kurum, imar barışı, kentsel dönüşüm, Güneydoğu'da kayyum atanan belediyelerle ilgili çalışmaları en iyi ve verimli şekilde devam ettireceklerini ifade etti.

Çalışmalarıyla Emlak Konut GYO’yu önemli bir boyuta taşıyan ve açıklanan kabinede Çevre ve Şehircilik Bakanı olarak görevlendirilen Murat Kurum’u yakından tanıyalım:

 

1976'da Ankara'da doğan Kurum, Selçuk Üniversitesi Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi İnşaat Mühendisliği Bölümü'nden 1999 yılında mezun olarak 2005 yılına kadar çeşitli özel kuruluşlarda çalıştı. 2005-2006 arasında TOKİ Ankara Uygulama Daire Başkanlığı’nda uzman olarak görev yapan Kurum, 2006-2009 yılları arasında TOKİ İstanbul Uygulama Daire Başkanlığı Avrupa Yakası Uygulama Şube Müdürlüğü, 2009-2012 arasında ise Toplu Konut İdaresi Başkanlığı’nda uzmanlık görevlerini üstlendi. 2009 yılından itibaren Toplu Konut İdaresi Başkanlığı iştiraki Emlak Konut GYO Genel Müdürlük görevini yürüten Kurum, evli ve iki çocuk babası.