Yüksek binaların çevreyle uyumu hakkında çalışmalar yapan İllinois Teknoloji Enstitüsü'ne bağlı kâr amacı gütmeyen kuruluş The Council of Tall Buildings and Urban Habitat (CTBUH -Yüksek Binalar ve Kentsel Yaşam Alanları Konseyi), Türkiye'de de faaliyet göstermeye başlıyor. 

Konseyin açılışı için Turner International'ın ana sponsorluğunda gerçekleştirilen toplantı, sektörden pek çok önemli ismi bir araya getirdi. “Tall and Green: The Rise of Green  Developments in Turkey" başlıklı olmak üzere iki oturumda gerçekleşen toplantıda, Türkiye'deki yüksek binalar ve yapılarda kullanılan yeşil bina stratejileri konuşuldu.

“TÜRKİYE’DE BİZİ HEYECANLANDIRAN ÇOK PROJE VAR”

Programın açılışında konuşan Turner International CEO'su ve CTBUH Yönetim Kurulu Üyesi Abrar Sheriff, firma olarak dünyadaki ikonik binalar ve en yüksek gökdelenlerin yapımında yer aldıklarını söyleyerek şu bilgileri verdi: “Konseyin Türkiye'de olmasını önemsiyoruz; çünkü Türkiye'de, özellikle de İstanbul'da çok büyük bir potansiyel var. Burada bizi çok heyecanlandıran projeler var. İstanbul'daki Finans Merkezi, bunlardan biri.”

Türkiye'de 150 metrenin üzerinde 50 kulenin olduğunu ve bunların sayısının artacağını düşündüğünü söyleyen Sheriff, “Engineering News-Record (ENR) raporuna göre sektördeki 250 yüklenicinin 40’ı Türkiye’de. Bu yükleniciler yetenekli ve ileri teknolojiye sahip iş gücüyle çalışıyor" diye konuştu.

“YÜKSEK BİNALAR ARTIK HER YERDE”

Programın açılış konuşmasını gerçekleştiren bir diğer , bilgi dağıtımı, iş ağı, yükseklik kriteri, bilinirlik, yerel müzakere ve araştırma konularında konseyin önemli bir merkez olduğunu ve konseyin bir ayağının da Türkiye’de olmasının önemli olduğunu vurguladı. Yüksek binalar konusunda uzman olan Watts, “Geçtiğimiz sene, 69 şehirde en az 200 metre yüksekliğinde inşa edilen binalarla bir rekor kırıldı. Dünyaya baktığımızda en yüksek binalar geçtiğimiz 10 yıl içinde tamamlandı. Önceden belli kesimlerde olan ve genellikle ofis olarak kullanılan bu tür binalar, şimdi dünyanın her yerinde" dedi. Watts, konseyin sadece yüksekliği değil, iyi uygulamaları ve uzmanların araştırmalarını da desteklediğinin altını çizdi.

“YEŞİL BİNA” VE “YÜKSEK BİNA” OTURUMLARI

Program, açılış konuşmalarının ardından, “Yeşil Bina” ve “Yüksek Bina” olmak üzere iki oturumla devam etti. Yeşil Bina adlı ilk oturum, RE-PIE Gayrimenkul Portföy Yöneticisi Dr. Emre Çamlıbel moderatörlüğünde gerçekleşirken; ERKE Holding Kurucu Ortağı Cemil Yaman, Altensis Yönetici Ortağı Emre Ilıcalı ve Has Mimarlık ortağı Ayşe Erktin; kentsel dönüşüm, yüksek binalar ve sürdürülebilirlik konusunda açıklamalarda bulundu.

Yüksek Bina, başlığıyla gerçekleştirilen 2’nci oturumun moderatörlüğünde ise, Boğaziçi Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Dekan Yardımcısı Prof. Dr. Kutay Orakçal üstlendi.

Konuşmacılar arasında yer alan Miyamoto International Türkiye Başkanı Yusuf Zahit Gündoğdu, Tekeli-Sisa Mimarlık Yönetici Ortağı Mehmet Emin Çakırkaya ve RMJM Yönetici Ortağı Sotiris Tsoulos, yüksek bina projelerini; kentsel, mimari ve yaşam alanı açısından inceledi.

“CTBUH’ İN YÖNLENDİRMELERİ DEĞERLİ”

Konseyi Türkiye’ye getirmek için böyle bir toplantı düzenlediklerini söyleyen Turner International Proje Direktörü Mehmet Sami Kılıç, “Türkiye’de çok sayıda yüksek bina var. Yüksek binalarla ilgilenen, üstelik kâr amacı gütmeyen böyle bir kuruluşun Türkiye’de de olması gerektiğini düşünüyoruz” dedi.

Türkiye'de yüksek binalarla ilgili kötü bir algı olduğunu belirten Kılıç, “Yüksek binaların kontrollü bir şekilde yapıldığı zaman yeşil binalarla beraber daha faydalı ve sürdürülebilir olacağını öngörüyoruz. Bu noktada,  CTBUH'in vereceği yönlendirmelerin değerli olacağını düşünüyoruz” ifadelerinin kullandı. Yenilikçi projelerin inşaatlarına yeni tip sistemlerle devam edilmesinin daha olumlu olacağını belirten Kılıç, böylece hem maliyetlerin azalacağını hem de çevre kirliliğine çözüm sağlanacağını söyledi.