Erzurum Büyüksehir Belediyesi, kentsel dönüsüm çalismalarina agirlik verdi. Belediye, 17 farkli bölgede toplam 480 hektarlik alani 'Kentsel Dönüsüm ve Gelisim Proje Alani' olarak ilan etti. Bu alanlarin 113 hektarlik kisminda analiz, imar plani ve kentsel tasarim çalismalari tamamlandi. Erzurum'da kentsel dönüsüm çalismalarinin hizli bir sekilde devam ettigini belirten Büyüksehir Belediye Baskani Mehmet Sekmen, "Göreve geldikten sonra süratli bir sekilde çalismalara basladik. Sehir plani üzerinde çalisiyoruz” diye konustu.

Ihale bitti insaatlar basladi

Kentsel Dönüsüm çalismalari çerçevesinde Erzurum Büyüksehir Belediyesi’nin destegiyle TOKI, Aziziye Ilçesi'nde ve Eski Mal Meydani'nda konut ihalesi yapti ve insaatlara basladi. Birinci etapta 300 konut Aziziye’de, 600 konut da Eski Mal Meydani'nda olmak üzere takribi olarak 1000 konut yapiliyor. Ikinci etapta ise 600 konut için ihaleye çikiliyor. Bundan sonra ise vatandaslarin talepleri dogrultusunda gerekli adimlar atilacak.

Yeni bir sehir insa ediliyor

Palandöken ve Yakutiye ilçelerimizde yeni kentsel dönüsüm alanlari da bulunarak, buralarda da gerekli görülürse konut çalismasi yapilacak. Kentsel dönüsümde, Büyüksehir Belediyesi ve Toki isbirligiyle, Erzurum’un tamamina deger katacak projeler gerçeklestiriliyor. Yeni bir sehir merkezi insa ediyor. Tarih ve gelecegi bulusturacak bir çarsi, yeni bir yasam alani olusturuluyor.

Sosyal donati unutulmadi

TOKI projelerinin uygulandigi imar planlari Erzurum Büyüksehir Belediyesi tarafindan gerçeklestirildi. Projelerin uygulama sahasi Kazim Yurdalan Mahallesi'nde, konutlarin yani sira, 32 derslikli ilkögretim okulu, 750 kisi kapasiteli cami, 1 adet sosyal donati alanlarinin oldugu park, 1 adet ticari alan yer alacak. Aziziye Ilçesi Ilica mahallesinde de 111 adet isyeri ve 700 kisilik cami insa edilecek. Projede yer alan konutlar, isi yalitimli, depreme dayanikli, 2+1 ve 3+1 seklinde insa ediliyor.

Gelisim bölgeleri
- Eski Hayvan Pazari
- Kombina Alani
- Palandöken Caddesi (Hasan-i Basri Mahallesi)
- Çirçir Mahallesi
- Sehitler Mahallesi
- Istanbul Kapi
- Imar Iskan Bloklari
- Sanayi Mahallesi ve Edipsomunoglu Mahallesi
- Gölbasi (Eminkurbu Mah.)
- Evrenpasa Mahallesi
- Üç Küme Evler
- Mumcu Mahallesi
- Kale Çevresi
- Kazimyurdalan Mahallesi (Eski Mal Meydani Arkasi)

Kale çevresi kültür yoluna dönüsüyor

Baskan Sekmen, Kale çevresi 'Kültür Yolu Projesi' kamulastirma alan olarak belirlenen 77 bin metrekare alan, birinci, ikinci ve üçüncü etaplar olarak ayrildigini belirtti. Sekmen, birinci etap için belirlenen 43 bin metrekarelik alanin, Büyüksehir Belediyesi tarafindan kamulastirilarak, hak sahiplerine yaklasik 40 milyon lira ödeme yapildigini ifade etti. Sekmen, "Toplam 29 tescilli binanin 3R projeleri hazirlanarak, Anitlar Kurulu’na sunuldu. Onaylanan projeler ihaleye çikarildi" diye konustu.