TOKİ öncülüğünde dar gelirli vatandaşlar için başlatılan sosyal konut projesi çerçevesinde bu yıl 46 bin 700 konutun teslimi gerçekleştirilecek.

TOKİ öncülüğünde dar gelirli vatandaşlara için başlatılan sosyal konut projelerini değerlendiren Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, 2003 yılından bu yana üretilen 840 bin konutun 720 bininin alt ve orta gelirlilere hitap eden sosyal içerikli konutlar olduğuna dikkat çekti. Bu yıl 46 bin 700 sosyal konutun tesliminin gerçekleşeceğini belirten Kurum, yüzde 5 ile 10 peşin ve 20 yıla varan vadelerle verilen konutlarla devletin, vatandaşların barınma ihtiyacını gidermesine destek olduğunu söyledi.

Vatandaşa ödeme kolaylığı sağlaması açısından dönemsel artış oranlarının sabitlenmesine ilişkin önemli bir düzenleme yaptıklarını hatırlatan Kurum, borçlu vatandaşlara TEFE-TÜFE uygulamasıyla satışların gerçekleştirildiğini söyledi. Kurum, TEFE-TÜFE uygulamalarına ise yüzde 8, 10 ve 12'yi aşmayacak şekilde sınır getirilmesiyle vatandaşa ödeme kolaylığı sağlandığını aktardı.

SOSYAL KONUT ÜRETİMİ 2019’DA DA SÜRECEK

655 bin hak sahibinin konutlarının teslim edildiğini kaydeden ve bu yıl içerisinde 46 bin 700 konutun daha tesliminin gerçekleşeceğini söyleyen Kurum, “Bu yıl 21 bin yeni konutun ihalesini gerçekleştirdik. Her yıl talebe ve bölgesine göre 25, 35, 50 bin konut üretiyoruz. 2019 yılı içerisinde de sosyal ihtiyaçta talep neyse bu sayılardan az olmamak üzere üretim yapacağız" açıklamasında bulundu.