Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı, Denizli Honaz ve Malatya Arapgir’de yatay mimari konseptte toplam 271 konutluk iki yeni yaşam alanı inşa ediyor.

Sosyal konut üretiminde devletin girişimci ve üretici kuruluşlarının başında gelen TOKİ, son 3,5 yıldır az katlı konut üretimiyle, temel üretim yaklaşımları arasına “mahalle” konseptini de dâhil ediyor. İdare, geçtiğimiz haftalarda ihalesini gerçekleştirdiği Denizli ve Malatya projeleriyle, yatay mimarinin hâkim olduğu ve geleneksel ile modernin harmanlandığı iki yeni yaşam merkezi kuruyor.

MALATYA’DA YEREL DOKU ÖN PLANDA

TOKİ, üretimlerini yöresel mimariyi ve yerel dokuyu geleceğe taşıma vizyonuyla yapıyor. Malatya’nın Arapgir ilçesinde inşa edilen 161 konutluk proje, Malatya eski Türk evlerinin mimari dokusu dikkate alınarak tasarlanıyor. Bu kapsamda; ahşap görünümlü kaplamalar, zemin kat seviyesinde taş kaplamalar, dekoratif pencereler, cumbalar, payanda ve söveler kullanılıyor.

Proje kapsamında yükseklikleri zemin+4, kat planları ise 2+1şeklinde tasarlanan konutların yanında; spor ve oyun alanları, parkı ve peyzajıyla yerleşim alanının şehre değer katacak yeni bir cazibe merkezi olması hedefleniyor.

DENİZLİ'DE GELENEKSEL VE MODERN BİR ARADA

Denizli Honaz’daki 110 konutluk proje, geleneksel ve moderni harmanlayan mimari özellikleriyle ön plana çıkıyor. Cephelerde estetik ve zengin görünüm açısından zemin kat seviyesinde yöresel taş kaplamalar, ahşap görünümlü kaplamalar, dekoratif pencereler, söveler ve kat silmeleri kullanılıyor.

Az katlı planda, yatay mimari yaklaşımla hayata geçirilecek projedeki zemin+3 yüksekliğine sahip konutların yüzde 30’u 2+1, yüzde 80’i ise 3+1 planında inşa edilecek.

Kente değer katacak yeni bir yaşam merkezine dönüştürülmesi hedeflenen yatay mimari konseptli projede yerleşim alanı; dükkânları, parkları, peyzajı, oyun ve spor alanlarıyla nitelikli sosyal çevre imkânı sunuyor.