Çanakkale’nin Ayvacık ve Ezine ilçelerinde geçtiğimiz yıl meydana gelen depremde evleri ağır hasar gören ve yıkılanlar için TOKİ tarafından yapılan konutlarda sona gelindi.

2017’nin Şubat ayında Ayvacık’ta 31 köy ve 10 mahallede, Ezine’de ise 4 köyde toplamda 2 bin 680 yapının zarar gördüğü deprem sonrasında TOKİ’nin, depremzedeler için yapımına başladığı 205 konutta son aşamaya gelindi. TOKİ tarafından ihale edilen evler tamamlandığında konteyner evlerde kalan vatandaşlar yaşamlarını yeni konutlarında sürdürecek.

DEPREMZEDELER YENİ KONUTLARI İÇİN GÜN SAYIYOR

Depremin ardından, evlerinde hasar meydana gelen ve konteyner evlerde kalan vatandaşlardan yeni evler için talep toplandı. Toplanan talepler komisyonda değerlendirildi ve 205 hak sahibi belirlendi. TOKİ tarafından ihale edilen evlerin yapımına depremin en çok etkilediği Yukarıköy’den başlandı. Ayvacık Yukarıköy’de 1 yıldır AFAD ekipleri tarafından oluşturulan konteyner kentte yaşayan depremzedeler, TOKİ tarafından her biri 106 metrekare büyüklüğünde, 3+1 odalı olacak şekilde inşa edilen konutlarına geçmek için gün sayıyor.

Konutların hak sahiplerinin ilk 2 yılı ödemesiz, 20 yıl vadeli faizsiz krediyle sahip olacakları yeni evlerin fiyatları ise daha sonra belli olacak.

“VATANDAŞIMIZ YENİ EVLERDEN MEMNUN”

Ayvacık Belediye Başkanı Mehmet Ünal Şahin, geçtiğimiz yıl yaşanan depremde Ayvacık'ın bazı köylerinde bazı evlerin hasar gördüğünü ya da yıkıldığını hatırlatarak şöyle konuştu: "Depremden sonra vatandaşımızın her konuda yanında olduk. Yaraların sarılması için devletimiz ilk günden bu yana yoğun çaba gösterdi. Bir yıllık bir süre geçti ve şimdi evleri hasar gören vatandaşlarımızın talepleri doğrultusunda yeni evler yapılıyor. Bu evlerde köylülerimiz için her şey düşünüldü. Bu bölgedeki köylerde yaşayan vatandaşların evleri bir veya iki odadan oluşuyor. Yeni yapılan evlerde ise 3 oda, bir salon bulunuyor. Vatandaşımız yeni evlerden memnun. İnşallah kısa süre sonra bu evler hak sahiplerine kura ile teslim edilecek."

Belediye olarak depremin yaralarının sarılması için birçok proje yaptıklarını da söyleyen Şahin, "Deprem zamanında ne yapılması gerektiği konusunda vatandaşa bilgi veriyoruz. Özellikle deprem anında zarar verebilecek eşyaların çok iyi dizayn edilmesi gerekiyor. Tehlike yaratacak eşyaları ya sabitlenmeli ya da yeri değiştirilmeli" diye konuştu.