TOKİ’nin Diyarbakır’da yapımına başladığı Diyarbakır 4. Oto Tamirciler ve Küçük Sanayi Sitesi hizmete girmeye hazırlanıyor. 4 bin 500 kişinin istihdam edileceği proje 2019 yılında tamamlanacak.

Türkiye’nin farklı şehirlerinde yürüttüğü modern sanayi sitesi projeleriyle istihdamın, bölgesel kalkınmanın ve üretimde verimliliğin artmasını hedefleyen TOKİ, Diyarbakır-Elazığ karayolu üzerinde 2017’de yapımına başladığı Diyarbakır 4. Oto Sanayi Sitesi’nde çalışmaları hız kesmeden sürdürüyor. Yaklaşık yüzde 20’si tamamlanan sanayi sitesi projesi gelecek yıl hizmete açılacak.

4 BİN 500 KİŞİYE İSTİHDAM

Daha iyi koşullarda çalışarak verimli üretim sağlanması amacıyla tasarlanan modern oto sanayi sitesi, 507 dönümlük alan içerisine konumlandırıldı. 624’ü 150 metrekare, 190’ı 300 metrekare olan iki tip dükkânın yer aldığı projede toplamda 814 iş yerinin bulunduğunu kaydeden Diyarbakır 4. Oto Sanayi Sitesi Kooperatifi Başkanı Muhsin Erdoğmuş, 4 bin 500 kişiye istihdamın sağlanacağı sanayi sitesinde esnafın ve ziyaretçilerin ihtiyaçlarına yönelik idare binası, çarşı, banka, fırın, cami, PTT ve lokantanın yer alacağını belirtti. 

ÇAĞIN İHTİYAÇLARINA UYGUN, MODERN İŞ YERLERİ

Küçük ölçekli imalat, otomotiv tamir ve bakımıyla ilgili faaliyet gösteren esnaf ve sanayiciler, yeni sanayi sitesiyle çağın ihtiyaçlarına uygun, modern iş yerlerine sahip olacak. Mevcut iş yerlerinin, küçük olması ve altyapının yetersizliği sebebiyle ihtiyaçları karşılamadığını belirten Erdoğmuş, “Yağmur yağdığı zaman iş yerlerimize su doluyor. Esnaf olarak 40-50 metrekarelik yerde kendimizi geliştirmemiz ise mümkün değil” diyerek yeni sanayi sitesinin 2019 yılının sonuna doğru tamamlanacağını kaydetti.