Diyarbakır'da UEFA ve FIFA standartlarında, 33 bin seyirci kapasitesine sahip engelli dostu stat 2 ay sonra hizmete açılacak.

TOKİ ile Gençlik ve Spor Bakanlığı iş birliğiyle Diyarbakır'da yaptırılan UEFA ve FIFA standartlarında, 33 bin seyirci kapasiteli "engelli dostu" stadın yüzde 98'i tamamlandı.

Diyarbakır'ın yanı sıra bölgeye de hizmet verecek UEFA ve FIFA standartlarındaki 33 bin seyirci kapasiteli stat, Merkez Kayapınar ilçesinde, 158 bin metrekare alanda yer alıyor. 6 kattan oluşan, dış cephe kaplaması ve çim serme işlemleri sona eren stadın 2 ay sonra hizmete açılması planlanıyor. Yeni stat, konfor açısından Türkiye'nin sayılı stadyumları arasında yer alacak.

306'sı engelli aracı olmak üzere 2 bin 340 araç kapasiteli park yerinin bulunduğu statta, engelli vatandaşlar kendileri için ayrılan yerlere araçlarını park edecek ve 21 asansörü kullanarak istedikleri katta karşılaşmaları izleyebilecek. Alttan ısıtmalı olan stadyumda; skorboard, restoran, kafeteryalar, VIP salonları, basın tribünü, otopark, seyirci ve sporcu girişi gibi alanlar en uygun şekilde tasarlandı.

“36 STAT PROJESİ YÜRÜTÜYORUZ”

Statta incelemelerde bulunan Gençlik ve Spor Bakanlığı Spor Genel Müdür Yardımcısı Dursun Türk, “Bakanlık olarak Türkiye genelinde 36 stat projesi yürütüyoruz. Bunlardan 15 tanesini tamamladık,  11'inin yapımının sürüyor. Diğerlerinin ise ihale hazırlıklarının devam ediyor” açıklamasında bulundu.

Diyarbakır Stadyumu'ndaki fiziki gerçekleşmenin yüzde 98'e ulaştığını belirten Türk, 3 yıl önce temeli atılan stadın maliyetinin yaklaşık 150 milyon TL olduğunu söyledi. Yoğunluğun çimlerin gelişimine yönelik olduğunu ifade eden Türk, çimin gelişmesi ve top oynamaya hazır hale gelmesi için 2 ay olduğunu söyledi.

ZİRAAT TÜRKİYE KUPASI FİNALİ DİYARBAKIR’DA

Geçtiğimiz hafta Diyarbakır’ı ziyaret eden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, Türkiye Kupası'nın 9 Mayıs 2018 tarihindeki final karşılaşmasının yeni stadyumda yapılacağını söylemesi üzerine, şimdilerde kentte, 18 yıl aradan sonra Ziraat Türkiye Kupası Finali’ne ev sahipliği yapacak olmanın heyecanı yaşanıyor.

“STAT, MODERNLEŞEN DİYARBAKIR’A BÜYÜK KATKI SAĞLAYACAK”

Güneydoğu Spor Yazarları Derneği Başkanı Yılmaz Bay, bundan 18 yıl önce Diyarbakır'da oynanan Galatasaray-Antalyaspor final maçının o dönem şehre büyük katkı sunduğunu, maç için bölgeden binlerce kişinin Diyarbakır'a geldiğini, ancak seyirci kapasitesinin düşüklüğü nedeniyle içeri giremediğini hatırlattı.

Aynı heyecanın yeniden yaşanacağını söyleyen Bay, “Son dönemde terör olayları dolayısıyla çok zor bir süreçten geçtik. Bu organizasyon kente büyük moral olacak, insanlar mutlu olacak. Diyarbakır'ın modernleşen yüzünün tanıtımına büyük katkı sağlayacak” dedi. Bay, şöyle devam etti: “O gün burada büyük olasılıkla 3 büyüklerden ikisi karşılaşacak. Bu, Diyarbakır'ın ve modern stadın tanıtımına, ekonomik ve sosyal anlamda Diyarbakır'a ve bölgeye büyük katkı sağlayacak.”