Toplu Konut İdaresi Başkanlığı, terörden ağır bir şekilde etkilenen Diyarbakır’da 5 bin 746 konut inşa edilerek Sur İçkale Vadisi çevre düzenlemesiyle kültürel mirasın geleceğe aktarılması sağlandı.

TOKİ’nin Doğu ve Güneydoğu’da özellikle terörden zarar gören vatandaşların mağduriyetini gidermek amacıyla başlattığı konut üretimi seferberliği sürüyor. Terör mağduru vatandaşların ihtiyaçları esas alınarak Diyarbakır'da bir dizi planlama yaptıklarını belirten TOKİ Başkanı M. Ergün Turan, vatandaşların daha iyi ve sağlıklı konutlarda oturmalarını sağlamak için her türlü çabayı gösterdiklerini vurguladı.

“5 BİN 746 KONUTUN İNŞASINA BAŞLADIK”

Turan, Diyarbakır'da 5 bin 746 konutun inşasına başladıklarını ve bu konutlarımızın bir kısmının tamamlanıp vatandaşlara teslim ettiklerini belirterek, “Önümüzdeki bahar aylarında konutlarımızın tamamına yakınını vatandaşlarımıza teslim edeceğiz" dedi.

TOKİ Başkanı, Diyarbakır'ın Kayapınar ilçesi ve Üçkuyular Mahallesi'nde kent kimliği ve merkezi niteliklerle güçlü bağları olan, halkın beklentilerine yanıt veren güçlü fiziki, sosyal altyapısı bulunan yeni yerleşim alanları kurduklarını anlattı ve bölgede inşaatı devam eden projelerin vatandaşların bütün ihtiyaçlarına cevap vereceğine dikkat çekti.

“BÖLGE, EKOLOJİK KORİDORUN PARÇASI”

Peyzaj projesinde bölgenin değerini ön planda tutarak çalışmalar yaptıklarını ifade eden Turan, bölgenin, Dicle Vadisi gibi Güneydoğu Anadolu’nun en önemli ekolojik koridorunun özel bir parçası konumunda olduğunu söyleyerek konuşmasına şöyle devam etti:

“Hazreti Süleyman Camisi ve Sahabeler Türbesi'nin mimari açıdan kentsel bir odak olarak düzenleniyor ve proje merkezi yüz binler tarafından ziyaret ediliyor. İçkale Vadisi’ni, balkonlu ve setli olarak düzenlenen meydanı, Dicle havası ve manzarasıyla, kentin sahip olduğu tarihi, kültürel ve ekolojik zenginlik hakkında farkındalık yaratacak şekilde özel bir platform olarak kurguladık”

MODERN OTO SANAYİ SİTESİYLE İSTİHDAMA KATKI

Diyarbakır’da 810 iş yerinin bulunduğu modern oto sanayi sitesi projesiyle 4 bin 500 kişinin istihdam edileceğini belirten Turan, projede 620'si 150 metrekare, 190'ı ise 300 metrekare büyüklükte iki tip iş yerinin bulunduğunu söyledi. Turan ayrıca, sitede çalışanların ve ziyaretçilerin ihtiyaçlarına yönelik; idare binası, çarşı, banka, fırın, cami, PTT ve lokanta gibi birimlerin de yer aldığını ifade etti.

İdare’nin bölgede konutun yanı sıra sosyal donatılar da inşa ettiğini hatırlatan Turan, şöyle devam etti: “Diyarbakır’daki mevcut sanayi siteleri ve şehir içindeki iş yerlerinin uygun mekânlarda hizmet vermesi, çalışanların daha iyi koşullarda verimli üretimin sağlanması amacıyla tasarlanan Modern Oto Sanayi Sitesi ile kentin vizyonuna ve istihdama katkı sağlamayı, üretim altyapısını oluşturmayı ve mesleki alanları geliştirmeyi hedefliyoruz." 

YATAY VE YEREL KONSEPTTE ÖRNEK UYGULAMA

Anadolu’nun pek çok şehrinde yatay mimari anlayışı yansıtacak örnek projeler ürettiklerini vurgulayan TOKİ Başkanı, Diyarbakır'ın Kayapınar ilçesindeki konutların yatay mimari prensiple inşa edildiğini, 3, 4 ve 7 şeklinde farklı kat yüksekliklerine sahip konutların yerel mimari özellikleriyle örnek bir uygulama olacağını kaydetti

STAT TAMAMLANIYOR

Kayapınar’da, 158 bin 353 metrekare alanda yapımı devam eden ve Diyarbakır'ın yanı sıra bölgeye de hizmet verecek 33 bin seyirci kapasiteli stadın tamamlanma aşamasına geldiğini belirten Turan, "UEFA ve FIFA standartlarındaki modern stadımız hem Diyarbakır’a hem de bölgeye yeni bir değer katacak. Stadımız tamamlanma aşamasına geldi. Stadımızı en kısa sürede bitirip Gençlik ve Spor Bakanlığımıza teslim edeceğiz" açıklamasında bulundu.