TOKI Baskani M. Ergün Turan da temeli atilan konutlarin çok nitelikli ve kaliteli bir proje olarak hazirlandigini ifade ederek, “Türkiye genelinde son bir yil içinde yaptigimiz tüm projeler özel tasarim içermektedir. Temelini attigimiz proje, bunlarin en önemlilerinden biridir. Orta gelir ve alt gelir grubundaki kardeslerimiz için insa ediliyor” dedi.

Bakan Isik, “Türkiye bu günlere kolay gelmedi”

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakani Fikri Isik törende yaptigi konusmada, Türkiye'nin bu günlere kolay gelmedigini ifade ederek, AK Parti iktidara gelmeden önce de TOKI benzeri kurumlar bulundugunu ama bunlarin ülkenin konut ihtiyacini planlamaktan dahi uzak oldugunu söyledi. Simdi Türkiye'nin kentsel dönüsüm ve modern sehirlesme ihtiyacini dikkate alan ve bunlari planlayan bir TOKI oldugunu vurgulayan Isik, gelecek dönemde sadece Kocaeli'nde 19 bin yeni konut yapacaklarini ve Kocaeli'nin modern kent anlayisini güçlendirecek bir tarzda insa edeceklerini bildirdi.

TOKI Baskani, “Hedef kitlemiz; konut sahibi olmayan vatandaslarimiz”

TOKI Baskani M. Ergün Turan da konusmasinda, vatandaslarimizin daha iyi yasayabilecekleri konutlara ve kentsel çevrelere kavusmasi için TOKI olarak büyük bir çaba içinde bulunduklarini ifade etti. Turan, “Özellikle ülkemizde konut arzini arttirarak gayrimenkul fiyatlarinin ve kiralarin yükselmesinin önüne geçerek, hiç konut sahibi olmamis vatandaslarimizin, nitelikli ve kaliteli konutlarin sahibi olmasini istiyoruz” dedi.

TOKI’nin 2023 yilina kadar toplamda 1 milyon konut hedefi bulundugunu ancak Sayin Basbakanimizin bu yilin ortalarinda verdigi hedefle birlikte konut sayisini 1 milyon 200 bine çikardiklarini hatirlatan TOKI Baskani, önümüzdeki 8 yil içinde Türkiye genelinde sadece TOKI olarak 550 bin konut insa edilecegini söyledi.

TOKI Baskani sözlerini söyle sürdürdü:

Hedef kitlemizin tamami hiç konut sahibi olmayan vatandaslarimizdan baslayarak alt ve orta gelir gurubudur. Asla üst gelir grubuyla ilgilenmiyoruz. Bu planlama içinde 1 milyon 200 bin konut hedefin içinde emekli vatandaslarimiza her bir projeden yüzde 25 kontenjan ayiriyoruz. Anadolu’nun birçok vilayetinde 250 liradan baslayan taksitle 240 ay vade ile vatandaslarimizi ev sahibi yapiyoruz. Su anda Malatya Beydagi’nda 250 lira taksitle 2+1 taksitle daire alabilirsiniz. Ankara’da yeni bir kampanyamiz var. Mamak’ta 340 lira taksitle ve konutlara tasindiktan sonra taksitleri ödenmek üzere satislari gerçeklestiriyoruz.

“Kocaeli’nde 16 bin konut tamamladik”

Kocaeli, TOKI’nin yatirim yaptigi en önemli illerden bir tanesidir. Kocaeli sanayisi ile sagladigi istihdam ile ülkemize katma deger kazandiran sehirlerimizin en basinda gelmektedir. Dolayisiyla konut üretiminin Kocaeli için de önemlilik arz ettigini çok iyi biliyoruz. Kocaeli’nde TOKI ve istirak sirketleri araciligiyla bu güne kadar toplam 16 bin konut tamamlanmistir. Kamu kuruluslari ile yapilan protokoller çerçevesinde ve ürettigimiz konut alanlarinda su ana kadar 19 okul, 2 yurt, 3 hastane, 8 cami, 3 sevgi evi ve 5 ticaret merkezi anaokulu ve poliklinik gibi diger sosyal donatilar bulunmaktadir. Ayrica, Avrupa ölçeginde sayili statlardan biri olacak, Kocaeli’ne yakisir büyüklükte ve UEFA standartlarinda, 33 bin seyirci kapasiteli stadyum da TOKI tarafindan yapilmaktadir.

“Dilovasi, yeni dönemin en önemli projelerinden”

Bu gün huzurlarinizda temelini attigimiz 915 konut, çok nitelikli ve kaliteli bir proje olarak hazirlanmistir. Idaremiz yeni dönemde, yeni projeler üretmektedir. Temelini attigimiz proje, bunlarin en önemlilerinden biridir. Orta gelir ve alt gelir grubundaki kardeslerimiz için insa ediyor. Amaç ve hedef kitlemiz burasidir. Tamamlandiginda Türkiye’ye örnek teskil edecek bir proje oldugunu ifade etmek isterim.

“Son bir yil içindeki projeler özel tasarim içermektedir”

Türkiye genelinde son bir yil içinde yaptigimiz tüm projeler özel tasarim içermektedir. Temelini attigimiz 915 konutun: 635 adedi 2 + 1 94 metrekare, 280 adedi de 3+ 1 120 metrekare planindadir. 3 tip blok yer almaktadir. 55 ayri blok bulunacak. Yine yeni konsept geregi çok yüksek bloklar insa edilmiyor. 3 - 4 - 5 katli bloklardir. Çevresel özellikleri ile çocuklarimiza hanimefendilere çok iyi standartlar sunan, sosyal tesisinden içinde otoparkina varincaya kadar, çarsisina camisine varincaya kadar tüm sosyal donatilari barindirmaktadir. Bu proje içinde güzel bir okul da insa etmis olacagiz.

2017 yilinin Mayis – Haziran aylarinda konutlari hak sahiplerine teslim etmis olacagiz. Bu proje ile birlikte sadece 2017 yilinin ortalarinda burada 5 bin nüfus yasayacak. Aslinda burada yeni bir kasaba insa ediyoruz.

Konusmalarin ardindan Bakan Isik, TOKI Baskani Turan, Kocaeli Büyüksehir Belediye Baskani Ibrahim Karaosmanoglu, Dilovasi Kaymakami Hulusi Sahin ve Dilovasi Belediye Baskani Ali Toltar insa edilecek 950 konutun temel atma butonuna basti.