Konut ve inşaat sektörünün öncü kuruluşlu TOKİ, Doğu ve Güneydoğu Anadolu ‘da inşasına başladığı 176 bin 329 konutun 137 bin 94'ü tamamlandı ve hak sahiplerine teslim etti.

Batman ve Bitlis’te yapımı devam eden konut ve sosyal donatı projelerinin şantiyelerinde incelemelerde bulunan TOKİ Başkanı M. Ergün Turan, İdare’nin Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgelerindeki yatırımları hakkında, “Bugüne kadar Doğu ve Güneydoğu Anadolu’da 176 bin 329 konutun inşasına başladık. Bu konutlarımızın 137 bin 94 adedini tamamladık. Diğer konutlarımızın inşası ise hızla devam ediyor” şeklinde konuştu.

Doğu ve Güneydoğu Anadolu’da konut üretimine hız kesmeden devam ettiklerini söyleyen Turan, bölgeden gelen yoğun talebi karşılamak için vitesi artırdıklarını ifade etti.

BATMAN’DA 4 BİN 687 KONUTUN YAPIMI TAMAMLANDI

Batman Hasankeyf’te yerel ve yatay mimari konseptte inşa edilen 390 konutluk projenin şantiyesinde incelemelerde bulunan Turan, Batman’da 4 bin 687 konutun yapımını tamamladıklarını, yapımını devam eden 710 konut ile 5 bin 397 konut rakamına ulaşacaklarını söyledi.

4 hastane, 2 sağlık ocağı, 4 spor salonu, kütüphane, 5 cami, 6 lise, 9 ilkokul, 5 ticaret merkezi ve sosyal donatılar ile Batman’a yaklaşık bir milyar 113 milyon TL'lik yatırım yaptıklarını söyleyen Turan, bölgede yapılan üretimlerle ilgili şunları aktardı:

“GÜNEYDOĞU’DA 82 BİN 661 KONUTUN İNŞASINA BAŞLANDI”

“İhtiyaçlar esas alınarak yapılan çalışmalar kapsamında projeler üreten TOKİ, Güneydoğu’da 82 bin 661 konutun inşasına başladı. Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde bugüne kadar; Adıyaman'da 4 bin 297, Batman'da 5 bin 397, Diyarbakır'da 16 bin 692, Gaziantep'te 20 bin 813, Kilis'te bin 152, Mardin'de 8 bin 387, Siirt'te bin 297, Şanlıurfa'da 13 bin 515 ve Şırnak'ta 11 bin 111 konut olmak üzere 82 bin 661 konutun inşasına başladık. Bu konutlarımızın 53 bin 499'unu tamamladık."

BİTLİS’E 566 MİLYAR TL YATIRIM

Bitlis’te inşası tamamlanma aşamasına gelen İl Özel İdaresi Hizmet Binası, ticaret merkezi ve 24 daireli lojmandan oluşan projenin şantiyesinde incelemelerde bulunan Turan, TOKİ olarak kamu kurum ve kuruluşların binalarını da inşa ettiklerini belirtti. 

Bitlis’te 3 bin 966 konut inşa ettiklerini söyleyen Turan,  “Bitlis’te ayrıca 2 hastane, sağlık ocağı, 9 cami, 4 lise, 4 ilkokul, 5 ticaret merkezi, 4 pansiyon, 3 kamu hizmet binası ve sosyal donatılar yaptık. Devam eden uygulamalarımız ile Bitlis’te yaklaşık 566 milyon TL'lik yatırım yapmış olacağız” açıklamasında bulundu. 

DOĞU ANADOLU’YA 93 BİN 668 KONUT 

Doğu Anadolu’daki konut talebini karşılamak için yoğun bir şekilde çalıştıklarını belirten Turan, 2002 yılından bugüne Doğu Anadolu’da 93 bin 668 konuta başladıklarını, bu konutlardan 83 bin 595’ini tamamlayıp hak sahiplerine teslim ettiklerini aktardı. Turan, İdare olarak öncelikli görevlerinin dar gelirli vatandaşları konut sahibi yapmak olduğunu vurgulayarak bir yandan da sosyal donatı alanlarıyla kamuya yönelik uygulamalar geliştirdiklerini söyledi.

Doğu ve Güneydoğu Anadolu'ya sadece konut yapmadıklarını belirten Turan, "Yatırımlarımızın içerisinde 62 hastane, 298 okul, 9 kütüphane, 178 cami, 6 sevgi evi, 4 spor salonu, 17 sağlık ocağı, ticaretin gelişmesi ve bölgelerde ekonomik canlılığı artırmak için 196 ticaret merkezi inşa ettik" ifadelerini kullandı. 

YEREL VE YATAY MİMARİ KONSEPTLİ KONU ÜRETİMİ

Güneydoğu’da inşa ettikleri projeler hakkında bilgi veren Turan, Gaziantep’te 8,5 milyon metrekare alan üzerinde 50 bin konutluk Gaziantep Kuzey Şehir projesinde hayata geçirdiklerini belirtti. Batman Hasankeyf’te ve Şanlıurfa Viranşehir ile Maşuk’ta yerel mimari konseptli sosyal konut projelerinden de bahseden Turan, projelerin Şanlıurfa’ya yeni değerler katacağını vurguladı. Turan, 375 konutun inşa edildiği Mardin Merkez Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Projesi’yle ilgili, “Proje, yatay mimarisi ve yerel özellikleriyle Mardin'in tarihi dokusunu geleceğe taşıyacak” açıklamasında bulundu. Turan, projelerin şehrin sosyal, kültürel, coğrafi tüm yapısal özelliklerini barındıracak şekilde tasarlandığını söyledi.

DOĞU VE GÜNEYDOĞU’YA MODERN STATLAR

Doğu ve Güneydoğu Bölgelerinde sporun gelişmesine dönük yatırımları da gerçekleştirdiklerini vurgulayan Turan, şöyle konuştu: “Yöreye özgü baklava desenli olarak inşa ettiğimiz 33 bin seyirci kapasiteli Gaziantep Stadyumumuz hizmete açıldı. Diyarbakır Merkez Kayapınar ilçesinde, 158 bin 353 metrekare alanda yapımı süren, UEFA ve FIFA standartlarındaki 33 bin seyirci kapasiteli stadın yüzde 92'si tamamlanmış durumda. Batman’daki 15 bin seyirci kapasiteli stadyumda ise tamamlanma aşamasına gelindi. Son teknolojiyle inşa ettiğimiz 25 bin seyirci kapasiteli Malatya Stadyumu hizmete açıldı.”

DOĞU YENİDEN İNŞA EDİLİYOR

“Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde terörden zarar gören vatandaşlarımızın mağduriyetini gidermek amacıyla başlatılan büyük konut hamlesi kapsamında; Diyarbakır, Şırnak, Mardin ve Hakkâri’de yıkılan ve tahrip olan binaların yerine 24 bin 435 yeni konutun inşasına başlandığını aktaran Turan, şöyle konuştu: “Terörden dolayı nice insanımız evinden, işinden, ailesinden ve hayatından oldu. Bölgede yeni projeler yapmaya, terör örgütlerinin yakıp yıktığı yerleri yeniden imar ve inşa etmeye başladık. Vatandaşlarımızın daha iyi ve daha sağlıklı konutlarda oturmalarını sağlamak için her türlü çabayı gösteriyoruz. Bölgede inşaatı devam eden projelerimiz, vatandaşlarımızın tüm ihtiyaçlarına cevap verecek.”