TOKİ Başkan Yardımcısı Mehmet Özçelik, son 14 yıl içinde kentsel dönüşüm kapsamında yaklaşık 17 milyar TL’lik ihale yaptıklarını ve 60 il, 143 ilçede 72,5 milyon metrekare alanda kentsel dönüşüm projesi yürüttüklerini söyledi.

Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi'nde gerçekleştirilen "Kentsel Dönüşümde Yeni Yaklaşımlar" konulu panelde konuşan TOKİ Başkan Yardımcısı Mehmet Özçelik, “Sürdürülebilir dönüşümü esas alan, sosyal adaleti ve gelişimi, sosyal bütünleşmeyi, yerel kalkınmayı, tarihi ve kültürel miras ile doğal çevreyi koruyan bütünleşik bir yaklaşıma ihtiyaç vardır” açıklamasına bulundu.

“DÖNÜŞÜM ŞEHRE DEĞER KATMALI”

Üniversiteler olmak üzere meslek kuruluşlarının bu ve benzeri bilimsel toplantıları sıkça düzenlemesinin değerli ve verimli olduğunu vurgulayan Özçelik, TOKİ olarak, kentsel dönüşüm alanında edindikleri tecrübeleri paylaştı. Kentsel dönüşümde herkesin fedakarlık göstermesi gerektiğini söyleyen Özçelik, esas olanın yerinde dönüşüm olduğunu ve dönüşümün şehre değer katması gerektiğini vurguladı.

“DÖNÜŞÜMÜN TEMELİNDE İNSAN VAR”

Kentsel dönüşümün temelinde insan olduğunu ifade eden Özçelik, yeşil alanı ve sosyal donatısı olmayan, insanların sosyo-psikolojik ihtiyaçlarını gözetmeyen projelerin kentsel dönüşüm projesi olmadığını belirtti.  

Dönüşümde, mekânı anlamak, tanımak ve algılamak gerektiğini söyleyen Özçelik, “Dönüşüm yapılırken bozulmuş olan kentsel mekânın ekonomik, toplumsal, fiziksel ve çevresel koşulları algılanmalı ve bütünleşik bir yaklaşımla iyileştirmeye yönelik eylemler geliştirilmelidir” ifadelerini kullandı.

190 KENTSEL DÖNÜŞÜM PROJESİ

60 il, 143 ilçede 72,5 milyon metrekare alanda 190’a yakın kentsel dönüşüm projesi yürüttüklerini söyleyen Özçelik, bu kapsamda yaklaşık 140 bin konutun ihale edildiğini belirtti. Son 14 yıl içinde kentsel dönüşümde yaklaşık 17 milyar TL’lik ihale yaptıklarını da hatırlattı.

TOKİ’nin ürettiği toplam konut sayısının içinde kentsel dönüşüm konut oranının 2017’de yüzde 34,18 olduğu bilgisini veren Özçelik, sadece konut alanlarının değil, sanayi sitelerinin de dönüşüm içinde değerlendirildiğini aktardı. Özçelik son bir ay içinde Diyarbakır, Aksaray, Bolu, Rize, Denizli olmak üzere 3 bin 500 iş yerinin yer aldığı 6 sanayi bölgesinin ihalesinin yapıldığını kaydetti.

“ŞEHİRLERE DEĞER KATMAYA DEVAM EDECEĞİZ”

Şehirlerin gecekondu, kaçak, köhnemiş ve fonksiyonunu yitirmiş yapılardan arındırmadıkça, binaları depreme karşı güvenli hale getirmedikçe marka şehirler oluşturulamayacağını açıklayan Özçelik, şöyle devam etti: “TOKİ olarak 821 bin konut rakamına ulaştık. Geçtiğimiz yıl 65 bin konutu ihale etmiştik, bu yıl da aynı rakama ulaşacağımızı tahmin ediyorum.  Kentsel dönüşüm başta olmak üzere alternatif modellerle ağırlıklı olarak sosyal konut üretmeye ve şehirlerimize değer katmaya devam edeceğiz.”