Edirne’nin Uzunköprü ilçesinde bulunan dünyanin en uzun tas köprüsü, Dünya Kültür Mirasi (UNESCO) geçici aday listesine alindi. II. Murat’in hükümdarligi döneminde mimar Muslihiddin’e yaptirilan köprü, Trakya Bölgesi’nin en önemli akarsularindan olan Ergene Nehri üzerinde insa edildi. Köprü, yaklasik 16 yil süren insaat çalismalarinin ardindan Anadolu ile Balkanlari asirlar boyunca birbirine bagladi.

Uzunköprü ilçesine ismini veren tarihi köprü bin 392 metre uzunluga, 6 metre 80 santim genislige sahip. Köprü üzerinde 174 adet kemer yer aliyor. Kemerlerin bazilari sivri, bazilari ise yuvarlak yapida. Köprünün yüksekligi ve genisligi yer yer degisiklik gösteriyor. Yine asirlik yapinin bazi ayaklarinda sel yaranlar ve onlarin üzerinde de balkonlar insa edilmis. Tas ayaklarinda fil, aslan ve kus figürlerinin dikkat çektigi köprü, yüzyillar boyu insanlarin ve vasitalarin geçisine hizmet verdi. Zaman içerisinde yipranin köprü en son 1963 yilinda onarimdan geçirildi. Onarim sirasinda üzerine beton dökülerek tarihi kimligine zarar verildi.

Dünyada, uzunlukta bir benzeri olmayan köprünün UNESCO Dünya Kültür Mirasi Listesi’ne alinmasi için Edirne Valiligi hazirlik yapti. Hazirliklarini kisa süre içerisinde tamamlayan valilik, konuyla ilgili gerekli verileri Kültür ve Turizm Bakanligi’na teslim etti. UNESCO tarafindan yapilan degerlendirmeler sonucunda asirlik tas köprünün Dünya Kültür Mirasi geçici aday listesine alinmasina karar verildi.

Daha önce Kirkpinar ve Tarihi Selimiye Camisi’yle UNESCO’ya giren Edirne, bir üçüncü eseriyle de listeye girmeye hazirlaniyor.