Artvin Valisi Sayin Kemal Cirit, 21-23 Haziran tarihlerinde Italya’nin Milano sehrinde yapilan törende Savsat'in "sakin sehir" unvani almakta oldugunu belirtti. Cirit, bu durumun Artvin'in gelecegi açisindan bir hayli önemli bir pozisyon oldugunu açikladi.

Savsat Kaymakamligi, Savsat Belediye Baskanligi, Dogu Karadeniz Kalkinma Ajansi (DOKA) ve projenin mutfaginda aktif görev alan kurulus ve kisileri kutlama eden Cirit, "Savsat, bu atilimi ile ülkemizde birden fazla ilçemizin göz bebegi haline geldi. Örnek alinan ilçe pozisyonuna dönüstü" diye belirtti.

Dünyada 200'e yakin yerlesim yerinin bu unvani almakta oldugunu aktaran Cirit, "Savsat kirsal alaniyla, sehir merkeziyle, kültürünün bozulmadigi bir alan olmasi hasebiyle, tabii güzelliyle, müzigiyle, kültürel ögeleriyle gizli cennet pozisyonu yasamaktaydi. Bu unvanimizla beraber bunu dünyaya duyuru ettik" olacak sekilde açikladi.

Vali Cirit, Türkiye'de Seferihisar, Persembe, Yalvaç, Tarakli, Gökçeada, Vize, Akyaka, Yenipazar, Halfeti'den akabinde Savsat'in "sakin sehir" unvani almayi basardigini belirtti. Alinan belgenin Artvin'e ve Savsat'a önemli degerler, kazanimlar getirecegini kaydeden Cirit, Artvin'i ve Savsat'i nitelikli turizmin merkezi haline getirecegini vurguladi. Savsat Kaymakami Cemil Sarioglu ise "sakin sehir" unvanini alabilmek için 70 kriteri en iyi biçimde yerine getirmek gerekmekte oldugunu ortaya koyarak, aldiklari belgeden dolayi memnuniyetini dile getirdi.