TOKİ’nin Elazığ’da 30 bin metrekarelik alanda yapacağı millet bahçesinin ihalesi gerçekleştirildi.

Yeni çevre ve şehircilik vizyonu doğrultusunda Türkiye’nin tüm illerinde hayata geçirilmeye başlanan millet bahçeleriyle şehirlerin çehresi değişiyor. Önvelikli olarak mülkiyetindeki eski stat alanlarını millet bahçelerine dönüştüren Toplu Konut İdaresi Başkanlığı, Pendik ve Batman Millet Bahçelerinden sonra Elazığ Millet Bahçesi’nin de ihalesini gerçekleştirdi. İçinde millet kıraathanesinin de bulunacağı millet bahçesinin ihalesi 28 Ocak’ta yapıldı.

Elazığ-Malatya karayolu üzerinde Atatürk Caddesi ve Şehit Korgeneral Hulusi Sayın Caddesi’nin kesişim noktasında bulunacak olan Elazığ Millet Bahçesi, vatandaşların yeşille bulaşabileceği, sosyal aktivitelerini gerçekleştirebileceği ve rahatça vakit geçirebileceği merkezi bir konumda olacak. İçerisinde yürüyüş parkurlarının, tematik bahçelerin, etkinlik alanlarının, seyir teraslarının olacağı Elazığ Millet Bahçesi, toplamda 30 bin 616 metrekarelik alanda yapılacak.  Millet bahçesinin temel bileşeni olarak bin 500 metrekarelik alanda planlanan Şehitler Meydanı, kavşağa bakan cephede her yönden algılanacak biçimde ve manevi anlamı güçlendirecek şekilde tasarlandı.

435 METREKARELİK MİLLET KIRAATHANESİ

Proje kapsamında 435 metrekarelik alanda yapılacak millet kıraathanesinde okuma salonları, kütüphane, dinlenme alanları gibi donatılar olacak. 305 metrekare kapalı alanı, 130 metrekare terasa sahip olacak şekilde tasarlanan millet kıraathanesinde öğrenciler kitap okuyup ders çalışabilecek, ücretsiz internetten yararlanabilecek.Millet bahçesi içerisinde yer alan tematik bahçelerin bitkisel peyzaj tasarımında lale, sümbül, gül, mevsimlik çiçekler ve yer örtücüler kullanılacak.Her mevsim güçlü bir bitkisel peyzaj dokusu sunacak olan millet bahçesinin bu özel silüetini yansıtmak üzere bin 300 metrekarelik alanda yansıtma havuzu yapılacak. İşlevsel olarak  bilhassa yaz aylarında serinlik sağlayacak su yüzeyi, aynı zamanda millet bahçesinde yer verilen manevi anlamı ve bu anlamın görsel kalitesini de gösterecek. Koşu, yürüyüş ve gezinti parkurunun kenarında, millet bahçesinin girişlerine yakın noktalarda beş adet çeşme yapılacak.