Emek Sinemasi, sinemaseverlerle bulusmak için gün sayiyor. Günes isigi alan, 11 metre yüksekliginde cam tavanli, Haliç ve Beyoglu manzarali 1.250 m2’lik fuaye alanina sahip 600 kisilik Emek Sinemasi; 800 kisilik 8 yeni sinema salonu ve 150 kisilik modüler tiyatro salonuyla birlikte, tüm ihtisamiyla Grand Pera’nin en üst katinda, Mart 2016’da kapilarini açacak. Grand Pera, toplamda 1.550 kisiye ulasan koltuk kapsitesiyle sinemaseverlerin ve kültür-sanat tutkunlarinin vazgeçilmez mekanlarindan biri olacak.

Mart ayinda sanatseverlere açmaya hazirlaniyor. Tarihi Emek Sinemasi hakkinda önemli açiklamalarda bulunan Beyoglu Belediye Baskani Ahmet Misbah Demircan, “Beyoglu için 2016’nin en büyük hediye paketi Emek Sinemasi’dir” dedi.

Bütün orijinalliginin korunmasiyla birlikte modern ihtiyaçlari karsilayan bir alt yapiyla istenilen yere bir taç gibi yerlestirildigini belirten Demircan, “Emek Sinemasi’nin hayata geçmesiyle Beyoglu yeni bir boyut kazanmistir. Emegi geçen herkese çok tesekkür ederim.” dedi.

Emek Sinemasi’nin iki temel nokta üzerinden degerlendirilmesi gerektigini belirten Baskan Demircan, “Birincisi tarihi bir mekânin restorasyonu, yani tarihi eserleri yasatarak kullanma açisindan önemli bir devrim yapiyoruz. 1992'den beri burasinin ihya edilmesi gerektigi konusuluyordu ve bununla ilgili devlet ihaleler yapmisti ama yaklasim eksikligi nedeniyle istenilen netice alinamamisti. Bugün ise 5366 sayili kanunun ilk ürünü olarak ortaya çikan bir restorasyonla yeni bir yaklasim ortaya konularak, yasatarak, kullanma mantigiyla yapilmis ilk ürünlerden birisi oldu. Tarihi Serkldoryan binasi oldugu bütün orijinalligi ile ortaya çikti.“ dedi.