1 Ocak 2017 - 31 Aralık 2017 tarihleri arasında 1,1 milyon metrekare büyüklüğünde ve KDV hariç 7,7 milyar TL değerinde satış gerçekleştiren Türkiye’nin en büyük gayrimenkul yatırım ortaklığı Emlak Konut GYO, 2018’de başarısını devam ettirmeyi hedefliyor.

“2017 HEDEFLERİMİZİ BÜYÜK ÖLÇÜDE GERÇEKLEŞTİRDİK”

2017 yılının hemen başında “Güçlü Türkiye İçin Birlik Vakti” dediklerini belirten Emlak Konut GYO Genel Müdürü Murat Kurum, finans kuruluşlarıyla el ele vererek çok kısa bir sürede rekor satış rakamlarına ulaştıklarını ifade etti. Yılın kalan döneminde ise sektörün pozitif ivmesini desteklemek amacıyla projelerde farklı ödeme seçenekleri ya da borç kapama gibi kolaylıklar sağladıklarını söyleyen Murat Kurum, “2017 yılı başında belirlediğimiz hedeflerimizi yüksek oranda yakaladık. 2017 yılı içerisinde 1,1 milyon metrekare büyüklüğünde ve 7,7 milyar TL’lik satış gerçekleştirdik. Ayrıca 2017 yılında 1,8 milyar TL net kâr hedefliyoruz” dedi.

“13 MİLYAR TL’LİK BİR DEĞER OLUŞTURDUK”

Emlak Konut’un yıl içerisindeki diğer faaliyetlerini de değerlendiren Kurum, şöyle konuştu: “TÜİK verilerini incelediğimizde, 2017 yılındaki ilk ve ikincil el konut satışlarının, 2016’daki rakamların üzerinde olduğunu söyleyebiliriz. 3’üncü çeyrek büyüme rakamlarına baktığımızda ekonomimizdeki yüzde 11,1 oranındaki büyümenin, tüm dünya ülkelerinde açıklanan 3’üncü çeyrek değerleri arasında en yüksek olma özelliğini taşıdığını görüyoruz.”

Cumhuriyet tarihinin en yüksek 2’nci ihracat seviyesine ulaşıldığını ve bunun büyük bir yönetim başarısı olduğunu söyleyen Murat Kurum, yıl boyunca konut satışlarının yanında pek çok faaliyette bulunduklarını da kaydetti. 2017’de 1,27 milyar TL değerinde arsa alımı gerçekleştirdiklerini belirten Kurum, “Geçtiğimiz yıl gerçekleştirdiğimiz 9 adet gelir paylaşım ihalesini başarıyla tamamladık ve bu ihalelerde yaklaşık 13 milyar TL’lik bir değer oluşturduk. 2017 yılında teslim ettiğimiz projelerdeki satış oranı yüzde 95’i buldu. 2018 yılında teslimi planlanan projelerimizdeki satış oranı şimdiden yüzde 74 oranını yakalamış durumda” dedi

“2018 KONUT SATIŞLARI AÇISINDAN ÖNEMLİ BİR YIL OLACAK”

Sektörün ülke ekonomisinin en önemli çarklarından biri olduğuna dikkat çeken Murat Kurum, çarpan etkisiyle birçok yan sektöre katkı sağlayan gayrimenkul sektörünün, istihdam konusunda da ekonomiye ciddi bir destek verdiğini söyledi. Kentsel dönüşüm sürecinin bu yılın önemli gündem maddeleri arasında olacağını ifade eden Murat Kurum, “2018’in, konut ediniminde yabancılara sağlanan teşvikler ile konut satışları açısından önemli bir yıl olacağına inanıyoruz” dedi.

“7,2 MİLYAR TL’LİK SATIŞ İLE 1,8 MİLYAR KÂR HEDEFLİYORUZ”

Emlak Konut GYO Genel Müdürü Murat Kurum, şirket hedefleriyle ilgili şunları kaydetti: “İstanbul’da bulunan ve 5,3 milyar TL değerindeki Küçükçekmece, Şişli, Bakırköy, Florya, Çekmeköy ve Bahçekent arsalarımızı ihale etmeyi planlıyoruz. Arsa değerleri yaklaşık 2,1 milyar TL olan arsalarımızla 10 milyar TL’lik iş hacmi oluşturmayı hedefliyoruz. Ankara ve Samsun gibi illerimizde de ihaleler gerçekleştireceğiz.”

2018 için 7,2 milyar TL seviyesinde satış hedeflediklerini açıklayan Kurum, “830 bin metrekare bağımsız bölüm satışı ve toplamda 1,8 milyar TL net kâr gerçekleştirmeyi amaçlıyoruz” dedi.