Bakan Bilgin, yaptigi açiklamada, "En fazla 100 kilometrede bir havalimani ve yerli bölgesel uçak üretimi hedeflerine paralel olarak ihtiyaç olan tüm illere bir süreç ve plan dahilinde havalimanlari yapilacagini" belirterek, birçok ülkede bunun örneginin bulunmadigina dikkati çekti. Bilgin, Ordu-Giresun ve Hakkari-Yüksekova havalimanlarinin da hizmete girmesiyle Türkiye'de hizmet verilen havalimani sayisinin 55'e yükseldiginin altini çizdi.

Halkin havayoluna ilgisinin büyük oldugunu belirten Bilgin, her geçen gün bu ilgi ve ihtiyacin arttigini bildirdi.

Bilgin, ihtiyaç dogrultusunda Nigde-Aksaray, Rize-Artvin, Karaman, Yozgat, Edirne ve Antalya'nin batisina yeni havalimani yapilmasi, Sabiha Gökçen Havalimani ve Atatürk Havalimani ile Siirt, Gaziantep, Kahramanmaras, Tokat gibi bazi illerdeki mevcut havaalanlarinin pist ve/veya terminal kapasitelerinin artirilmasi ve modernize edilmesi yönünde de çalistiklarini kaydetti.

Bilgin, Diyarbakir Havalimani terminal binasinin bu yilin eylül ayinda tamamlanarak hizmete alinacagini, Çukurova Bölgesel Havalimani insa çalismalarinin devam ettigini ifade ederek, Rize-Artvin arasinda yapilmasi planlanan havalimaninin Türkiye'nin deniz üzerine yapilacak ikinci havalimani olacagini da sözlerine ekledi.