Diyarbakır'da UEFA ve FIFA standartlarında, 33 bin seyirci kapasitesine sahip engelli dostu stadın yapımı tamamlandı. Stat, Ziraat Türkiye Kupası finali için hazır.

Gençlik ve Spor Bakanlığı ile TOKİ tarafından Diyarbakır’ın Kayapınar ilçesinde 150 milyon TL bütçe ayrılarak inşa edilen engelli dostu stat inşasında sona gelindi. 9 Mayıs’ta oynanacak kupa finalinin yapılacağı stadyumda son hazırlıklar hız kesmeden sürüyor.

158 BİN METREKARE ALAN, 33 BİN SEYİRCİ KAPASİTESİ

TOKİ, Türkiye’nin farklı şehirlerinde UEFA standartlarında akıllı ve ekolojik stadyumlar inşa ediyor. Yapımı tamamlanan Diyarbakır Stadı da bunlardan biri. 158 bin metrekare alanda ve 33 bin seyirci kapasiteli UEFA ve FIFA standartlarında hizmet verecek yeni tesiste gelinen son aşamada stadın çevre düzenlemesi gerçekleştiriliyor ve bağlantı yolları asfaltlanıyor.  

Stadın çevresinde yapılan 7 kilometrelik yolun asfaltlama çalışmaları sürerken, kaldırım, aydınlatma ve peyzaj çalışmalarında son aşamaya gelindi. Stada 4 bulvarın bağlantısı sağlanarak final maçına gelecek futbolseverlerin konforlu şekilde stada ulaşması sağlanacak. Ziraat Türkiye Kupası’na ev sahipliği yapmaya hazırlanan stat için kentin ve ülkenin futboluna uzun yıllar hizmet edeceğine dikkati çeken TOKİ Başkanı M. Ergün Turan, şöyle devam etti:

“STADIMIZI 9 MAYIS'TAKİ FİNAL MAÇIYLA HİZMETE AÇACAĞIZ”

"158 bin metrekare alan üzerinde inşa ettiğimiz statta 666 kişilik protokol tribünü, bin 74 kişilik VIP tribünü, 639 kişilik basın tribünü ve engelliler için 253 koltuk yer alıyor. Stadyumumuzda ayrıca 306'sı engelli aracı olmak üzere 2 bin 340 araç kapasiteli park yeri bulunacak. Kendileri için ayrılan yerlere araçlarını park edecek engelliler, 21 asansörü kullanarak istedikleri katta karşılaşmaları izleyebilecek. Stadımızı 9 Mayıs'taki final maçıyla hizmete açacağız."

AKILLI STADYUMLAR

Türk sporuna hizmet edecek yüksek standartlarda akıllı stadyumların üretildiğine dikkat çeken Turan, “TOKİ tarafından inşa edilen statlarda Avrupa'daki birçok statta olmayan özellikler yer alıyor" diyerek; İstanbul, Afyonkarahisar, Antalya, Eskişehir, Gaziantep, Kocaeli, Malatya, Mersin, Sakarya, Samsun, Sivas ve Trabzon'da da stadyum yaptıklarını, Adana, Hatay, Batman, İzmir (Karşıyaka ile Göztepe) ve Giresun'daki stadyumların ise inşasının sürdüğünü aktardı.

ŞEHRE 2 MİLYAR 764 MİLYON TL YATIRIM

Şehre bugüne kadar yapılan yatırımlardan da bahseden Turan, şu bilgileri paylaştı: “Diyarbakır'da 16 bin 847 konutun inşasına başladıklarını ve bu konutların 14 bin 123'ünü vatandaşa teslim ettik. Ayrıca, iki aile sağlığı merkezi, dokuz cami, yedi hastane, beş kamu hizmet binası, 26 okul, üç sağlık ocağı, dört spor salonu ve 17 ticaret merkezi uygulamasıyla Diyarbakır'da 2 milyar 764 milyon liralık yatırım yaptık.”