“Binalarda Enerji Verimliliği ve İnovasyon” temasıyla düzenlenen ENIPE Enerji Verimli Sanayi ve Ürünler Fuarı ve Zirvesi, dünyanın en önemli gündem maddesi olan enerji verimliliği konusunda farkındalık yaratıyor.

Tasarruflu ürün ve teknolojileri üretenler ile enerji tüketimini azaltmak isteyenlerin bir araya gediği ENIPE Enerji Verimli Sanayi ve Ürünler Fuarı ve Zirvesi'nde, sanayiye ve son tüketiciye yönelik en teknolojik sistemler, en yeni ürünler sunuluyor. Fuarda, “Binalarda Enerji Verimliliği ve İnovasyon” konulu uluslararası bir zirve de gerçekleştirilecek.

ENIPE Enerji Verimli Sanayi ve Ürünler Fuarı ve Zirvesi; Çevre ve Şehircilik Bakanlığı desteğiyle İstanbul Dünya Ticaret Merkezi (İDTM) organizatörlüğünde, İstanbul Ticaret Odası (İTO) ve İstanbul Sanayi Odası (İSO) iş birliğiyle 11-14 Ocak tarihleri arasında İstanbul Fuar Merkezi’nde (İFM) devam edecek.

2023 YILINA KADAR 150 MİLYAR TL’LİK KAYNAK

Önceki günlerde gerçekleştirilen ENIPE 2018’in basın tanıtım toplantısının moderatörü İTO Meclis Üyesi Enerji Verimliliği Derneği İstanbul Şube Başkanı Rasim Mazlum, “Enerji verimliliği alternatif bir enerji kaynağıdır. Verimliliğin sağlaması halinde ortaya çıkan tasarruf değeri, enerji kaynaklarından üretebilen enerjiden çok daha fazladır” diye konuştu.

Enerji verimliliği konusunda toplumu bilinçlendirmeye çalıştıklarını söyleyen Mazlum, her alanda verimliliğin öneminin anlatıldığı “Enerji Takımı” adlı projelerden bahsetti. Enerji Takım’ının üyelerinden; Enerji Hanım, Enerji Çocuk ve Enerji Verimli Sanayi Projeleri hakkında bilgi veren Mazlum, 2023 yılına kadar 150 milyar TL’lik kaynak oluşturmayı hedeflediklerini söyledi.

“FUAR, ENERJİ VERİMLİ ÜRÜNLERİN İMALATI AÇISINDAN ÖNEMLİ”

Enerji üretici ve tüketicilerini buluşturan böyle bir etkinliğin paydaşı olmayı çok önemsediğini belirten İSO Yönetim Kurulu Üyesi Nurhan Kaya, fuarın, enerji verimli ürünlerin imalatını teşvik etmesi açısından önemli olduğunu söyledi. Kaya, şöyle devam etti: “Çeşitli önlemler, daha verimli binalar, yakıt tasarruflu araçların gelişimi, enerji verimli aydınlatma ve sanayide enerji verimli uygulamalar ile enerji talep büyümesini yarı yarıya düşürme potansiyeline sahibiz.”  

“ENERJİ VERİMLİLİĞİNİN ODAK NOKTASI ISI YALITIMI”

Binalarda enerji verimliliğinin odak noktasının ısı yalıtımı olduğuna dikkat çeken Isı, Su, Ses ve Yangın Yalıtımcıları Derneği İ(ZODER) Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ertuğrul Şen, binaların tükettiği enerjinin, toplam tüketilen enerjinin yüzde 40'ına yaklaştığına dikkat çekti.

Türkiye’nin son 10 yılda ortalama 44 milyar dolarlık enerji ithalatı yaptığını ve enerjide dışa bağımlılığımızın yüzde 75'lerde olduğunu söyleyen Şen, “2018’de binalarda daha etkin bir enerji verimliliği sağlayabilmek için ısı yalıtımsız 22 milyon konuttan en az 15 milyon tanesinde ısı yalıtım seferberliği başlatılmalıdır” dedi.

İstanbul Fuar Merkezi'nde (İFM) devam eden fuarda, ödüllü İTÜ Güneş Arabaları Ekibi’ nin tasarladığı, güneş enerjisiyle çalışan “B.O.W İSTKA” ziyaretçilerle buluşacak. İleri sürüş teknikleri uzmanı ve otomobil yarışçısı Ethem Genim, katılımcılara enerji tasarruflu sürüş tekniklerini anlatacak. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve Enerji Verimliliği Derneği (ENVER) iş birliği ile hayata geçirilecek “Enerji Verimli Bina” projesinin lansmanı da ENIPE 2018’de yapılacak.